İspanya... -Grevdeki maden işçileri Madrid'e doğru yürüyüşlerine başladı

  • Yazı boyutu
İspanya...
  -Grevdeki maden işçileri Madrid'e doğru yürüyüşlerine başladı

İspanya... -Grevdeki maden işçileri Madrid'e doğru yürüyüşlerine başladı

İspanya'da Castilla Y Leon, Aragon ve Asturias özerk yönetimlerde 25 gündür grevde olan maden işçileri seslerini duyurmak için 487 kilometrelik mesafeyi bulan başkent Madrid'e doğru yürüyüşe başladı.
     Hükümetin, kamu açığını düşürmek için aldığı kemer sıkma politikaları kapsamında, devlet bütçesinden kömür madeni işçilerine verilen yardımın yüzde 64 oranında düşürülmesine ve bundan dolayı bazı madenlerin kapanacak olmasına karşı tepki gösteren işçiler, günlerdir sürdürdükleri protestolarına Madrid'e doğru yürüyüşü de ekledi. Leon, Mieres ve Teruel'den, 3 ayrı koldan, farklı gruplar halinde bugün yola çıkan işçiler, yaz mevsiminin başladığı ve sıcaklıkların 35 derecenin üzerinde olduğu İspanya'da yollarda yürüyerek Madrid'e ulaşmaya çalışacak.
     Kömür madeni işçileri "kara yürüyüş" adını verdikleri protesto eylemini geçmişte 1992 yılında da gerçekleştirirken, son olarak 2010 yılında yapılan yürüyüş, hükümetle anlaşma sağlanması sonrasında kısa sürede sona ermişti.
     11 Temmuz tarihinde Madrid'e ulaşması beklenen 200 kadar kömür madeni işçisi, burada, hükümetin kemer sıkma politikalarının protesto edileceği gösteriye katılacak.
     İşçiler, yola çıkarken yaptıkları açıklamalarda "Zor olacak ama gerekli" dediler.
    
    
    

Bu haberi 126 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir