İspanya faizleri piyasaların yönü üzerinde belirleyici oldu

  • Yazı boyutu
İspanya faizleri piyasaların yönü üzerinde belirleyici oldu

İspanya faizleri piyasaların yönü üzerinde belirleyici oldu

Piyasalar güne Merkez Bankalarının Yunanistan seçimlerinin sonuçlarına göre, ekonomisi zarar gören ülkeleri desteklemek için harekete geçeceği haberleri ile pozitif başladı. İspanya'da 10 yıllık tahvil faizleri önceki güne göre yüzde 1,5 oranında gerileyerek yüzde 6,80 seviyelerini gördü.
     Bu hafta sonu yapılacak Yunanistan seçimlerine ait "Yeni Demokrasi Partisi ve PASOK hükümet kurabilecek çoğunluğu sağlayabilecek" iyimser beklentinin de desteklediği borsaların yükselişi, ikinci seansta yerini hafta sonu riskini almak istemeyen yatırımcıların satış baskısına bıraktı.
     Günün ikinci yarısında tekrar yükselişe geçen İspanya 10 yıllık tahvil faizleri bir ara yüzde 7,01'i görerek kritik seviyenin üzerine yükseldi.
     Avro/dolar paritesi de buna bağlı olarak bir ara 1,2592'ye geriledi. İMKB'nin kapanış saatlerinde İspanya'da faizlerin 6,95 seviyelerinde dengelenmesiyle Avro/dolar paritesinin de tekrar 1,2620 - 1,2640 seviyelerinde dengelendiği görülüyor.
     Yurt dışı borsalarına paralel hareket eden İMKB 100 Endeksi, Anayasa Mahkemesinin Cumhurbaşkanı seçimi ile ilgili verdiği kararın ardından negatif yönde ayrışarak bir ara 58.183,90 puana kadar geriledi.
     Anayasa Mahkemesi'nin, cumhurbaşkanlarının iki defa seçilememelerine ilişkin düzenlemeyi oy birliği ile iptal ettiğini açıklanmasının ardından İMKB'de endeks kısa süreli ama hızlı satışlarla 58.600 seviyelerinden 58.180 puana kadar geriledikten sonra, günü önceki kapanışa göre yükselişle 58.467,79 puandan kapattı.
     Böylece İMKB 100 Endeksi haftayı önceki hafta kapanışına göre yüzde 2,04 oranında yükselişle kapatmış oldu.
     Analistler Yunanistan seçimi sonuçlarının önümüzdeki haftanın ilk günleri için yön üzerinde ana belirleyici olacağını, ardından tekrar Avrupa geneline, İspanya ve İtalya'nın bankacılık sorunlarına odaklanılacağını düşünüyorlar.
    
    
    

Bu haberi 145 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir