İspanya Ekonomi Bakanı Luis De Guindos: -"Yardım alacak bankalar, yeniden yapılanma planlarını…

  • Yazı boyutu
İspanya Ekonomi Bakanı Luis De Guindos:
  -"Yardım alacak bankalar, yeniden yapılanma planlarını…

İspanya Ekonomi Bakanı Luis De Guindos: -"Yardım alacak bankalar, yeniden yapılanma planlarını ve bilançolarındaki toksik varlıkları ayırma önlemlerini sunmak zorunda kalacaklar"

İspanya Ekonomi Bakanı Luis De Guindos, İspanyol bankalarının yeniden sermayelendirilmesi için Avrupa fonlarından istenen dış yardımla ilgili olarak "Yardım alacak bankalar, yeniden yapılanma planlarını ve bilançolarındaki toksik varlıkları ayırma önlemlerini sunmak zorunda kalacaklar" dedi.
     De Guindos, İspanyol bankalarının kurtarılması için Avro Grubu'na yapılan resmi başvuru ile ilgili Senato'daki Ekonomi Komisyonu'na açıklamalarda bulundu.
     Avrupa Finansal İstikrar Fonu (EFSF) veya henüz yürürlükte olmayan Avrupa İstikrar Mekanizması'ndan (ESM) sağlanacak fonların şartlarıyla ilgili detay vermeyen De Guindos, Avrupa fonlarından gelecek paranın, 2008 yılındaki finans krizinden dolayı İspanya'da kurulan Bankacılık Düzenleme Yeniden Yapılanma Fonu'nda (FROB) toplanacağını belirtti.
     Ekonomi Bakanı, sorunlu olan bankalara paranın FROB tarafından dağıtılacağını ve bankalara sermaye aktarımının ayarlanmasında İspanya Merkez Bankası'nın çok önemli bir rol oynayacağını kaydederek, İspanyol hükümetinin gelen dış kredi yardımının geri ödenmesinde garantör olacağını söyledi.
     Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) ise para vermeyeceğini, sadece güvenlik ve şeffaflık aşamasında yardımcı olmak üzere davet edildiğini kaydeden De Guindos, son dönemlerde gündeme gelen ve "kötü banka" olarak adlandırılan, bankaların toksik varlıklarından kurtularak bilançolarının rahatlatılması modelinin Avrupa Komisyonu tarafından talep edildiğini ve müzakerelerde görüşüldüğünü dile getirdi.
     De Guindos, yardım isteyecek tüm bankaların yeniden sermayelendirme konusunda plan sunması ve bunun Avrupa Komisyonu ve Avrupa Merkez Bankası tarafından onaylanması gerektiğini ifade etti.
     İspanyol hükümetinin, istenilen yardımda henüz miktar belirtmediğinin altını çizen De Guindos, "Hükümetin bu yardımı istemesindeki haklılıklarından bir tanesi bankalara güven vermektir. Bankalara yapılacak yardımdan sonra vatandaşların çok daha rahatlayacağına samimi bir şekilde inanıyorum. 100 milyar avroluk kredi var, gerekenden daha fazla" şeklinde konuştu.
     Öte yandan, İspanya'da yaşanan ekonomik ve finans krizini "2007-2008 yılları arasında patlak veren ve İspanyol ekonomisini istikrarsızlığa iten emlak krizine" ve "geçmişte yapılan hatalara" bağlayan De Guindos, "gelecekte bu durumların yaşanmaması için kredinin ve dış finansmanın kontrol altında tutulması ve daha dikkatli olunması" gerektiğini savundu.
     De Guindos, emlak sektörüne verilen banka kredisinin 2003 sonundan 2009'a kadar olan dönemde neredeyse 4 kat artarak, 78 milyar avrodan 325 milyar avroya çıktığını, aynı dönemdeki dış borçlanmanın ise 5 kat artığını söyleyerek, isim vermeden geçmiş Zapatero hükümetini suçladı.
    
    
    

Bu haberi 129 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir