İspanya Dışişleri Bakanı Margallo: "Yunanistan'daki genel seçimlerden çok büyük endişe…

  • Yazı boyutu
İspanya Dışişleri Bakanı Margallo: 
  "Yunanistan'daki genel seçimlerden çok büyük endişe…

İspanya Dışişleri Bakanı Margallo: "Yunanistan'daki genel seçimlerden çok büyük endişe duyuyorum" "Eğer, titanik batarsa, beraberinde yolcuları da götürecek, birinci sınıf yolcular da dahil"

İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Garcia Margallo, pazar günü yapılacak Yunanistan'daki genel seçimlerden "çok büyük endişe duyduğunu" söyledi.
     Margallo, bir İspanyol radyosuna yaptığı değerlendirmede, "Yunanistan'ın verdiği mesaj beni çok fazla endişelendiriyor. Eğer piyasalar bir ülkenin avro bölgesinden çıkabileceğini görürlerse: (Diğerleri neden çıkmasın-) diye soracaklar. Ve hiç kimsenin bir şey yapmadan, belirli ülkelerin, tahvil faizleri arasındaki baz puanlarına bırakılmış olmalarını görmek beni endişelendiriyor" dedi. Avrupa Merkez Bankası'nı avro bölgesindeki borçları satın alması gerektiğini vurgulayan Margallo, özellikle Yunanistan'daki seçimleri Avrupa karşıtı siyasi partilerin kazanması durumunda bunun çok daha önemli bir gereksinim olacağını ifade etti.
     Mevcut durumda, avro bölgesinde yaşanan krizin çözümünün herkes tarafından bilindiğini savunan İspanya Dışişleri Bakanı, "ancak bazı ülkeler buna karşı direniyor" diye ekleyerek, Almanya'yı eleştirdi. Almanya'nın işsizlik sorunu olmadığını, tahvillerini piyasaya çok rahat soktuğunu, ekonomisinin büyüdüğünü anlatan Margallo, "Ancak, eğer bir ülkeyi kurtlara atarsan, bu tüm dünyayı etkiler. Daha uzun vadeli bir bakış açısına sahip olmalılar ve arabayı uzun farları açık şekilde kullanmalılar" görüşünü savundu.
     "Eğer, Titanik batarsa, beraberinde yolcuları da götürecek, birinci sınıf yolcular da dahil" diyen Margallo, IMF Başkanı Christine Lagarde'nin (Avro'yu kurtarmak için en fazla 3 ay süre var) sözünün doğru olduğunu belirtti.
     Margallo, AB'nin yürürlükteki antlaşmalarını değiştirmeksizin bir mali birlik ile tüm ülkelerin hesaplarını düzene koymasının, Avrupa Merkez Bankası'nın borçları satın almasının ve spekülasyonları önlemek için kurtarma mekanizmalarının borç piyasalarına müdahale etmesine izin verilmesinin çözüm olabileceğini kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 140 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir