İspanya'daki maden işçileri grevi -İşçilerin 450 kilometrelik "Kara Yürüyüşü" Madrid'de son…

  • Yazı boyutu
İspanya'daki maden işçileri grevi
  -İşçilerin 450 kilometrelik 
  "Kara Yürüyüşü" Madrid'de son…

İspanya'daki maden işçileri grevi -İşçilerin 450 kilometrelik "Kara Yürüyüşü" Madrid'de son buldu

İspanya'da yaklaşık 2 aydır grevde olan kömür madeni işçilerinin 450 kilometrelik "Kara Yürüyüşü" başkent Madrid'de sona erdi.
     Hükümetin ekonomik krize karşı aldığı tedbirler kapsamında, kömür madenlerine verilen devlet yardımını yüzde 63 oranında kesmesini protesto eden ve bir süredir grevde olan kömür madeni işçileri, 19 gün süren yürüyüşlerinin ardından Madrid'e ulaştı. Grevdeki işçiler yürüyüşe ülkenin kuzeyindeki Castilla y Leon, Aragon ve Asturias özerk yönetimlerinden katıldı.
     Son 20 yılda üçüncü kez "Kara Yürüyüş" adını verdikleri eylemi yapmak zorunda kalan maden işçileri, Madrid'de alkışlarla karşılandı.
     Ülkenin en büyük iki işçi sendikası UGT ve CCOO'nun liderleri, "İspanyol madenlerinde kömür endüstirisine alternatif yok" diyerek, kömür madeni işçilerinin ek bir şey istemediklerini, sadece daha önceden devlet bütçesinde yer alan haklarını korumaya çalıştıklarını savundu.
     Yapılan açıklamalarda, 2012 yılında hiçbir madenin kapatılmaması istenirken, hükümete, "mevcut durumdaki tıkanıklığı kaldıran yapıcı bir diyalog ve müzakere" çağrısında bulunuldu.
     Bu arada Madrid'in şehir merkezindeki en önemli caddelerden olan Castellana'yı dolduran binlerce kömür madeni işçisi Endüstri, Enerji ve Turizm Bakanlığı binasının önüne doğru yürüyüş düzenledi. Hükümetin ekonomik krize nedeniyle yaptığı kesintilerin protesto edildiği ve çevredeki halkın da destek verdiği yürüyüş sırasında "İşçi Madrid, madencileri destekliyor", "Yaşasın işçi sınıfının mücadelesi" ve "Evet, evet yapabiliriz" sloganları atıldı.
     Yürüyüşe destekler verenler arasından, AA muhabirine yapılan açıklamalarda "Bu madencilerin yürüyüşü ancak kesintiler her alanda yapılıyor o yüzden herkesin sorunu. Madencileri desteklemek için sokağa çıktık ama kesintiler hepimizi etkiliyor. Bugün biz onları destekliyoruz yarın da onlar bizi destekleyecek" ifadeleri kullanıldı.
     Castilla y Leon bölgesinden gelen ve kömür madeni sektöründe çalışan Monica, "İspanya'da bankalara, politikacılara para var. Biz ne yapalım- Sokağa mı atılacağız- Bu bana doğru gelmiyor. Biz barışçıl gösteri yapıyoruz. Ben iyimserim çünkü biz madenciler her şeyimizi mücadele ederek kaznadık, şimdi de kazanacağız" derken, Asturias bölgesinden gelenlerden Macar vatandaşı olan bir maden işçisi de, "Ben sadece çalışmak ve kız arkadaşımla birlikte yaşamak istiyorum. Böyle gidemez, madenler batmak üzere. Ama ben sonunda bir şeyler elde edeceğimize inanıyorum" diye konuştu.
     Kömür madeni işçileri ayrıca, "Başlattığımız yürüyüş sona erdi ama mücadelemiz sona ermedi" diyerek, gelecek günlerde eylemlerine devam edeceklerini kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 163 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir