İspanya'daki ekonomik kriz -Madrid sokaklarında bu kez taksiciler eylem yaptı

  • Yazı boyutu
İspanya'daki ekonomik kriz 
  -Madrid sokaklarında bu kez 
  taksiciler eylem yaptı

İspanya'daki ekonomik kriz -Madrid sokaklarında bu kez taksiciler eylem yaptı

Ekonomik krizin yaşandığı İspanya'da artık rutin bir hal alan protesto gösterilerinde bu sefer sokaklara taksiciler indi. Hükümetin ulaşım düzenleme yasasını protesto eden taksiciler, taksimetresiz araç sayısının çoğaltılmak istemesini protesto etti.
     Hükümetin, ulaşım düzenleme yasasında değişiklik yaparak, taksimetresiz yolcu taşıyan şoförlü araç sayısını çoğaltmak istemesine karşı çıkan taksici sendikaları, Madrid'de eylem yaptı.
     Kentin merkezindeki Bayındırlık Bakanlığı'ndan Ekonomi Bakanlığı'na kadar olan alanda gösteri yapan taksiciler, zaman zaman polisle ve protestolarına destek vermeyen meslektaşlarıyla arbede yaşadı.
     Castellana caddesinin bir bölümünü trafiğe kapatan taksiciler, bir arkadaşlarını gözaltına almak isteyen polise karşı büyük tepki gösterdi. Taksicilerin, tepkisi üzerine geri adım atan polis, gözaltına almak istediği kişiyi serbest bıraktı.
     Protestoya destek vermeyip çalışmasını sürdüren ve eylem bölgesinden geçen taksiciler de zor anlar yaşadı. Sendika üyesi bir grup, yoldan geçen taksileri durdurup, yolcuları aşağıya indirirken, protestoya katılmayan taksicilere hakaret etti. Yoldan geçen taksilere sprey boya sıkılıp yumurta atılırken, sık sık tartışmalar yaşandığı görüldü.
     Bu arada Valencia, Katalonya, Endülüs, Aragon, Castilla Leon ve Castilla La Mancha gibi diğer özerk yönetimlerden de bazı taksi sendikaları Madrid'deki gösterilere destek verdi.
     "Lisans sahiplerini koruyalım", "Taksi sektörünü savunmasız bırakmayan ulusal bir yasa istiyoruz", "Daha kaliteli bir hizmet için" gibi pankartlar taşıyan taksiciler, hükümetin yapmak istediği yasal değişiklik ile taksimetresiz yolcu taşıyan şoförlü araçların sektörde kendi yerlerini almaya başlayacağını ve taksicilikten geçinen 70 binden fazla ailenin durumunun tehlikeye gireceğini savundu.
     Gösteriye katılan taksicilerden biri AA muhabirine yaptığı açıklamada, "78 yaşındayım ve her gün 16 saat çalışıyorum. Sayın Bakan, siz 4 yıl çalışıp ölene kadar kendinizi geçindirecek parayı kazanıyorsunuz. Artık dolduk, yeter. Lütfen sayın Bakan, biraz olsun düşünün, bu ülkeyi batırmayın" dedi.
     Hükümeti, taksi sektörünü liberalleştirmekle suçlayan taksi sendikaları, gösterilerine önümüzdeki günlerde de devam edeceklerini açıklarken, 1 Ağustos'ta İspanya'daki tüm taksiciler greve çağrıldı.
    
    
    

Bu haberi 141 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir