İspanya'da yeni konut fiyatları son 4 yılda yüzde 30 düştü

  • Yazı boyutu
İspanya'da yeni konut fiyatları son 4 yılda yüzde 30 düştü

İspanya'da yeni konut fiyatları son 4 yılda yüzde 30 düştü

İspanya'da yeni konutlardaki ortalama satış fiyatlarının son 4 yılda yüzde 30 düştüğü belirtildi.
     Tasacion adlı bir şirketin yaptığı ve basına dağıttığı bir araştırma sonucuna göre, 2012'nin ilk 6 ayı sonu itibariyle, yeni konutlarda ortalama olarak metrekare satış fiyatı 2 bin 286 avro olarak verildi. Buna göre İspanya'da 90 metrekarelik yeni bir evin fiyatı 205 bin 740 avro olarak gösterildi.
     İspanya'da yeni konut fiyatlarının en yüksek olduğu 2007 yılına göre şu anda yüzde 30'luk bir düşüş yaşandığı vurgulanırken, son 4 yıldır görülen düşüşün devam ettiğinin altı çizildi. 2012'nin ilk 6 ayındaki yeni konut fiyatlarının, bir önceki 6 aylık döneme nazaran yüzde 3,8'lik, bir yıl öncesine göre ise yüzde 5,5'lik düşüş kaydettiği bildirildi. Kentlere göre bakıldığında en pahalı yeni konutların San Sebastian (metrekareye 3 bin 548 avro), Barcelona (metrekareye 3 bin 537 avro) ve Madrid'de (metrekareye 3 bin 45 avro) olduğu görülürken, en ucuzlar Murcia (metrekareye bin 327 avro), Caceres (metrekareye bin 331 avro), ve Badajoz (metrekareye bin 333 avro) diye sıralandı.
     Yapılan değerlendirmelerde, yeni konut fiyatlarındaki düşüşte, kısa ve orta vadede bir değişiklik beklenmediği belirtildi. Fiyatların, yeni konut stoğunun azalma hızına, işsizlik oranına ve ülke ekonomisine duyulan güvene göre koşullandığı kaydedildi.
    
    
    

Bu haberi 112 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir