İspanya'da konut fiyatları, demokrasi tarihinin en büyük düşüşünü yaşadı

  • Yazı boyutu
İspanya'da konut fiyatları, demokrasi tarihinin en büyük düşüşünü yaşadı

İspanya'da konut fiyatları, demokrasi tarihinin en büyük düşüşünü yaşadı

İspanya'da konut fiyatları bu yılın ilk üç ayında geçen yılın aynı dönemine oranla ortalama yüzde 12,6 düştü.
     İspanya Ulusal İstatistik Enstitüsü'nün (INE) bugün açıkladığı verilere göre, 2012 yılının ilk üç ayındaki konut fiyatları 2011'in aynı dönemine oranla ortalama yüzde 12,6 geriledi.
     Konut fiyatlarının, İspanya demokrasi tarihindeki en büyük düşüşünü yaşadığı belirtilirken, resmi olarak istatistiklerin tutulduğu 1976 yılından bu yana bu kadar ciddi bir düşüş görülmediği kaydedildi.
     INE'nin verilerinde, 2012'nin ilk çeyreğinde fiyatların, yeni konutlarda yüzde 11,8, ikinci el konutlarda ise yüzde 13,3 düştüğü görüldü. İspanya'da konut fiyatlarındaki düşüş yüzde 5,4'lük oranla 2008 yılında başlarken, 2009'da yüzde 4,3, 2010'da yüzde 1,9 ve 2011'de yüzde 11,2 oranında olmuştu.
     İspanya'nın son yıllarda yaşadığı ekonomik krizin, insanların işlerini kaybetme korkusunun ve bankalardaki kredi eksikliğinin, konut fiyatlarındaki düşüşün ana etkeni olduğu savunuluyor.
    
    
    

Bu haberi 174 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir