İspanya'da Katalonya'nın ek vergilerine veto -İspanya merkezi hükümetine rağmen ek vergiler…

  • Yazı boyutu
İspanya'da Katalonya'nın ek vergilerine veto 
  -İspanya merkezi hükümetine rağmen ek vergiler…

İspanya'da Katalonya'nın ek vergilerine veto -İspanya merkezi hükümetine rağmen ek vergiler getirmeye çalışan Katalonya yönetimi anayasa mahkemesi engeline takıldı

İspanya'nın 17 özerk yönetimi arasından kamu borcu en yüksek olan ve ayrılıkçı eğilimlerin güçlü olduğu Katalonya'da özerk yönetiminin getirdiği ek vergiler teker teker anayasa engeline takılıyor.
     İspanya merkezi hükümeti, kamu açığını düşürmek için Katalonya özerk yönetimi hükümetinin aldığı ek tedbirlere karşı çıkarken, anayasa mahkemesine yaptığı itirazlarla bunları engellemeye çalışıyor.
     İspanyol hükümetinin itirazlarını kabul eden anayasa mahkemesi, Katalonya'da reçete başına 1 avroluk vergi uygulamasını durdurduktan bir gün sonra şimdi de Katalonya'daki banka mevduatları ve adli işlemlerden ek vergi alınmasını durdurdu.
     Katalan hükümeti, banka mevduatlarına getirilen vergiyle yılda 500 milyon avro, adli işlerden alınacak vergi ile de yılda yaklaşık 20 milyon avro ek gelir elde etmeyi hedefliyordu.
     İspanyol hükümeti, Katalonya'da uygulanan ek vergilerin durdurulmasını "anayasal gerekliliğin yerine getirilmesi" olarak yorumlarken, Katalan özerk hükümeti ise bu kararların arkasında "Katalan karşıtlığı" olduğunu savunuyor.
    
    
    

Bu haberi 118 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir