İspanya'da grev!

  • Yazı boyutu
İspanya'da grev!

İspanya'da maden işçilerinin genel grevine tam katılım

İspanya'da Castilla y Leon, Asturias ve Aragon özerk bölgelerindeki kömür işçilerinin başlattığı ve 22. gününe ulaşan greve destek için bugün ülkedeki tüm maden işçileri çalışanları genel greve gitti.
     İşçi sendikaları yaptıkları açıklamalarda maden işçilerinin greve katılımının yüzde 100 olduğunu duyurdu. 2006-2012 Ulusal Kömür Stratejik Rezervleri Planı'na hükümetin uymayarak, kamu açığını düşürmek için alınan tedbirler kapsamında, devlet bütçesinde kömür işçilerine verilen yardımı yüzde 64 oranında düşürmesine tepkili olan maden işçileri, "kömrü madenlerinin kapanmasına hayır" sloganı altında gün boyunca farklı kentlerde gösteriler düzenledi. Şimdiye kadar çok büyük olayların çıkmadığı gösterilerde, bazı yerlerde gözaltına alınanların olduğu, polis ve gazeteciler arasında hafif yaralananların da bulunduğu bildirildi.
     Maden işçileri özellikle Leon ve Asturias bölgelerinde bazı otoyol ve demiryollarını kapatırken, güvenlik güçlerine jandarmanın da yardımcı olduğu görüldü.
     Bu arada kömür madeni işçilerinin grevinin başlamasından bu yana kendilerini bir kömür madenine kapatan ve hiç dışarı çıkmayan 7 işçinin eylemi de devam etti.
     Öte yandan sendikalardan yapılan yazılı bir açıklamada ise Endüstri, Enerji ve Turizm Bakanlığı "sosyal diyalogdan kaçan taraf" olarak suçlandı ve hükümetten olumlu bir sonuç alınıncaya kadar kömür işçilerinin grevinin süreceği belirtildi.
    
    
    


Bu haberi 215 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir