İspanya'da ekonomik kriz Silahlı Kuvvetleri de etkiledi

  • Yazı boyutu
İspanya'da ekonomik kriz Silahlı Kuvvetleri de etkiledi

2025 Vizyonu kapsamında İspanya Silahlı Kuvvetleri'nde çalışan sayısının 20 bin azaltılması öngörülüyor

İspanya'da yaşanan ekonomik kriz, ülkenin Silahlı Kuvvetleri'nin olumsuz yönde etkilenip, yeni stratejiler belirlemesine neden oldu.
     İspanya'nın yüksek tirajlı, sol görüşlü gazetesi El Pais, Silahlı Kuvvetler'in en üst düzey komutanları tarafından hazırlanan ve Savunma Bakanı Pedro Morenes'e sunulan "2025 Vizyonu" adlı yeni stratejilerin planlandığı raporu yayınladı.
     "İspanya Silahlı Kuvvetleri'ni daha çevik, uyarlanabilir, desteklenebilir ve teknolojik olarak daha ileri konuma getirmek" için hazırlandığı belirtilen 2025 Vizyonu'nda, ekonomik alanda yaşanan sıkıntılar gözönünde bulundurularak yeni bir yapılandırma öngörülüyor.
     Buna göre, Silahlı Kuvvetler çalışanlarının sayısının gelecek 13 yıl içinde 20 bin azaltılması planlanırken, bunun, 15 bininin (Kara Kuvvetleri 10 bin, Deniz ve Hava Kuvvetleri 5 bin) asker, 5 bininin de sivil personelden yapılması düşünülüyor. Bunun dışında, 2025 yılına kadar iki tugayın ve bazı tersane ile askeri üslerin de kapatılması planlanıyor. İspanya Silahlı Kuvvetleri, gelecek 13 yıl içinde sadece insansız, akıllı uçaklar ve kontrol ile kumanda sistemlerine yatırım yapacak.
     Bu arada El Pais, son 4 yılda Savunma Bakanlığı'nın bütçesinin yüzde 25 oranında kesintiye uğradığını ve 6 milyar 300 milyon avroya düştüğünü hatırlatırken, askeri malzeme alımından kaynaklanan 27 milyar avrodan fazla borç olduğunu da vurguladı. Mevcut durumda İspanya Silahlı Kuvvetleri'nde 130 bin asker görev yaparken, yapılacak kesintiyle bu sayının yaklaşık yüzde 13 oranında azaltılacağı öne sürüldü.
    
    
    


Bu haberi 427 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir