İspanya'da ekonomik kriz... -Sendika liderleri: "İspanya, sadece bir 21. yüzyıl Marshall Planı ile…

  • Yazı boyutu
İspanya'da ekonomik kriz...
  -Sendika liderleri: "İspanya, sadece bir 21. yüzyıl Marshall Planı ile…

İspanya'da ekonomik kriz... -Sendika liderleri: "İspanya, sadece bir 21. yüzyıl Marshall Planı ile mevcut krizden çıkabilir"

Ekonomik krizin yaşandığı İspanya'nın durumu hakkında yıl sonu değerlendirmesi yapan ülkenin iki büyük işçi sendikası CCOO ve UGT'nin liderleri, "İspanya, sadece bir 21. yüzyıl Marshall Planı ile mevcut krizden çıkabilir" açıklamasında bulundu.
     UGT genel sekreteri Candido Mendez ve CCOO genel sekreteri İgnacio Fernandez Toxo düzenledikleri basın toplantısında, "Avrupa ekonomisini yeniden aktif hale getirmek için şok bir plana ihtiyaç var. Özellikle, güney Avrupa ekonomisinin tekrardan büyümeye geçmesine yardımcı olmak için bir 21. yüzyıl Marshall Planı gerekiyor. Çünkü güney Avrupa ülkelerinin Avrupa'nın dayanışması olmadan bu krizden çıkması imkansız" dediler. Marshall Planı, 2. Dünya Savaşı sonrasında 1948-1951 yılları arasında Avrupa ülkeleri için yürürlüğe konan ABD kaynaklı bir ekonomik yardım paketi olurken, buna atıfta bulunan İspanyol sendika liderleri, AB'nin harekete geçmesini istedi.
     AB'den "ekonomik kalkınmayla bağdaşır bir istikrar planı" takvimi hazırlamasını talep eden Mendez ve Toxo, İspanyol hükümetine de, "Avrupa'da, Almanya'nın ağırlığını azaltacak olası bir ittifak arayışına girmesi" çağrısını yaptı.
     Fernandez Toxo, AB tarafından İspanya'ya şart konulan 2014 yılında kamu açığının gayri safi yurt içi milli gelire oranının yüzde 3'e indirilmesi hedefinin gerçekçi olmadığını savunarak, 2016'dan önce bu hedefin tutturulamayacağını öne sürdü.
     Öte yandan sendika liderleri, mevcut hükümeti "diyalogdan kaçmakla" suçlayarak, "Bunun böyle devam etmesi halinde, istemesek de kalıcı bir sosyal çatışma ortamı doğacaktır. Eğer iktidar dramatik hatalarında ısrarcı olmayı sürdürürse, vatandaşların meşru savunma hakları unutulmamalıdır. Toplum, 2012'de olduğu gibi 2013 yılında da kendini gösterecektir" ifadelerini kullandı.
     İspanya demokrasi tarihinde ilk defa, 2012 yılında bir iktidara karşı iki kez genel greve gidilmişti.
    
    
    

Bu haberi 156 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir