İspanya'da ekonomik kriz -Para ödemeden süpermarketlerde alışveriş eylemi tepki aldı

  • Yazı boyutu
İspanya'da ekonomik kriz
  -Para ödemeden süpermarketlerde alışveriş eylemi tepki aldı

İspanya'da ekonomik kriz -Para ödemeden süpermarketlerde alışveriş eylemi tepki aldı

İspanya'nın güneyindeki Endülüs İşçi Sendikası'na (SAT) bağlı 200 kadar işçinin, sosyal yardım merkezlerine bağışlamak üzere dün para ödemeden süpermarketlerde alışveriş eylemi yapması tepki aldı.
     Sevilla ve Cadiz'deki iki süpermarkete giren SAT'a bağlı işçiler, yağ, süt, pirinç, makarna, sebze ve meyve gibi gıda ürünleriyle doldurdukları sepetleri para ödemeden dışarı çıkarırken, süpermarket çalışanları ile tartışmalar yaşanmıştı.
     Yapılan açıklamalarda, SAT yetkilileri, eylemlerini "kamulaştırma" diye tanımlayarak, haklı göstermeye çalışsa da süpermarket yöneticileri suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.
     Bu arada eyleme destek veren ve yeni eylemler olabileceği uyarısında bulunan komünist görüşlü Birleşik Sol (IU) partisinden Endülüs özerk yönetim parlamentosu milletvekili Juan Manuel Sanchez Gordillo da tepki aldı.
     Sosyalist İşçi Partisi'nden (PSOE) olan Endülüs özerk yönetimi başkanı Jose Antonio Grinan, eylemleri "barbarlık" olarak yorumlarken, iktidardaki Halk Partisi (PP) de "sorumluların cezalandırılmasını" istedi.
     İspanya'daki iki büyük işçi sendikasından biri olan UGT'nin genel sekreteri Candido Mendez, "Biz bu tip stratejiler kullanılmasını doğru bulmuyoruz. Bu durum beni çok fazla endişelendiriyor" dedi.
     Gordillo ise 1 milyon 250 bin işsizin bulunduğu Endülüs bölgesinde halkın yüzde 35'inin fakirlik sınırının altında olduğunu vurgulayıp, süpermarket eylemleriyle bu konuya dikkat çekmeye çalıştıklarını savundu.
    
    
    

Bu haberi 162 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir