İspanya'da ekonomik kriz -İspanyolların yaz tatili bitti, gösteriler kaldığı yerden başladı

  • Yazı boyutu
İspanya'da ekonomik kriz
  -İspanyolların yaz tatili bitti, gösteriler kaldığı yerden başladı

İspanya'da ekonomik kriz -İspanyolların yaz tatili bitti, gösteriler kaldığı yerden başladı

Ekonomik krizin yaşandığı İspanya'da yıl boyunca sokaklara dökülerek seslerini duyurmaya çalışan İspanyollar, genelde ağustos ayı içerisinde yaptıkları yaz tatilinin ardından gösterilerine kaldıkları yerden devam etmeye başladı.
     İspanya'nın iki büyük işçi sendikasının çağrısıyla ülkenin birçok kentinde gösteriler organize edilirken, bir grup da başkent Madrid'deki Maliye Bakanlığı binası önünde toplandı. Sağ görüşlü hükümetin cuma günleri yaptığı her Bakanlar Kurulu toplantısında yeni bir kemer sıkma politikası kararı alındığını savunan sendika sözcüleri, "ülkeyi batırmak, refah düzeyini düşürmek ve işsiz ordusu yaratmakla" suçladıkları hükümetin politikalarına karşı protestoları canlı tutmak istediklerini dile getirdiler.
     Yapılan açıklamalarda, "Sendikaların ve İspanyolların gündeme getirdiği önerilerin hükümet tarafından tartışmaya açılmasını, alınan kemer sıkma politikaları için bir referandum yapılmasını istiyoruz. Eğer hükümet bir referandum yapmazsa, sendika olarak gayri resmi olarak biz bu referandumu yapacağız" denildi.
     "Bankalara kurtarma yardımı var ama ihtiyacı olan ailelere yok" diyen sendika sözcüleri, hükümetin aldığı kararların, ülkede yaşayan fakir halkı her seferinde daha zor duruma soktuğunu savundu.
     Sendikalar, hükümetin ekonomi politikalarına karşı gelecek 15 eylül tarihinde tüm ülkede büyük protestolar yapılacağını açıkladı.
     Bu arada, İspanya'da son dönemlerde komünist görüşlü gruplar tarafından organize edilen, süpermarketlere girip, alışveriş sepetlerini gıda ürünleriyle doldurup, para vermeden çıkma eylemi bugün de yapılmaya çalışıldı. Ülkenin güneyindeki Merida kentinde bir süpermarkete girip, şeker, tuz, yağ, makarna gibi ürünlerle doldurdukları 4 alışveriş sepetini para vermeden dışarıya çıkarmak isteyen bir grup, karşılarında polisi görünce direnmeden eylemlerini sona erdirdi.
     Öte yandan bugün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısında hükümet yeni kararlar aldı. Geçmiş sosyalist hükümet tarafından işsizlere verilen 400 avroluk aylık maaşta düzenleme yapıldı. Başbakan Mariano Rajoy başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, işsiz olup, bakmakla yükümlü olduğu aile bireyi sayısı fazla olanlar için bu yardımı 450 avroya çıkartırken, ailelerinin yanında yaşayan gençlerden bu işsizlik yardımını kaldırdı. Hükümet ayrıca, emlak kredisi sorunu yaşayan bankaları kurtarmak için devlete ait bir "kötü banka" kurulması çalışmalarına devam edildiğini duyurdu.
    
    
    

Bu haberi 135 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir