İspanya'da ekonomik kriz ikinci el otomobile ilgiyi artırdı

  • Yazı boyutu
İspanya'da ekonomik kriz ikinci el otomobile ilgiyi artırdı

İspanya'da ekonomik kriz ikinci el otomobile ilgiyi artırdı

İspanya'da ekonomik krizin etkisiyle ikinci el otomobil satışlarında çok büyük bir artış olduğu gözlenirken, bu yıl içinde satılacak motorlu taşıtların yüzde 70'inin ikinci el olacağı belirtildi.
     İspanya Ulusal Araba Satıcıları Derneği Başkanı Juan Antonio Sanchez Torres, basına yaptığı açıklamada, şimdiye kadar alınan rakamlar doğrultusunda 2012 yılında toplam 2,5 milyon otomobil satışı beklediklerini ancak bunun yüzde 70'inin (yaklaşık 1 milyon 750 bin) ikinci el olacağını kaydetti.
     Torres, ikinci el taşıt satışlarının yüzde 60'ının da 10 yaş üzerindeki otomobiller olacağını belirterek, "İspanya, 2012'yi Avrupa'nın en eski arabalarının olduğu ülke olarak tamamlayacak" dedi. 10 yaş üzerindeki motorlu taşıtların İspanya'da çok sayıda bulunmasının çevre kirliliğine olumsuz etkileri olduğuna dikkati çeken Torres, 2010'a da yüzde 36, 2011'de ise yüzde 39 olan İspanya'daki 10 yaş üzerindeki motorlu taşıt oranının 2012'de yüzde 45'i bulacağını söyledi.
     Oto Galerileri Derneği Başkanı Antonio Romero Haupold da konuyla ilgili olarak "Maalesef kriz bizi bu yola sürekledi ve ikinci el arabaların yeni arabalar üzerindeki büyük egemenliğinin daha uzun yıllar devam edeceğine inanıyorum" değerlendirmesinde bulundu. Haupold, vergilerin otomobil sektörünü "cansızlaştıracağını" savundu.
    
    
    

Bu haberi 162 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir