İspanya'da ekonomik kriz: Çelik kasa satışları yüzde 20 arttı

  • Yazı boyutu
İspanya'da ekonomik kriz: Çelik kasa satışları yüzde 20 arttı

İspanya'da ekonomik kriz: Çelik kasa satışları yüzde 20 arttı

İspanya'da ekonomik krizin etkisiyle vatandaşların, bankalar üzerindeki şüphelerinin arttığı ve bunun çelik kasa satışında artışa yol açtığı bildirildi.
     İspanyollar belki de iç savaş (1936-1939) ve diktatör Franco (1939-1975) dönemlerinden sonra ilk defa yeniden paralarını kasalarda veya yastık altlarında saklamaya başladı.
     İspanya Merkez Bankası'nın rakamlarına göre geçtiğimiz mart ve nisan aylarında İspanyol bankalarından toplam 31 milyar avro çekildiği belirtildi. Verilen diğer bir bilgide ise, 2012'nin ilk çeyreğinde çelik kasa satışlarının yüzde 20 oranında arttığı oldu. Her geçen gün çelik kasa tercih eden ailelerin sayısının fazlalaştığı yönünde haberler verilirken, basit bir kasanın fiyatının 300 ile 500 avro arasında değiştiği kaydedildi. Yapılan değerlendirmelerde, sadece bankalarda yaşanan sorunun değil, son dönemde hırsızlık vakalarının yüzde 20'ye yakın fazlalaşmasının da çelik kasa satışının artmasında önemli rol oynadığı ifade edildi.
     İnternet üzerinden yapılan çelik kasa satışındaki artışın ise yüzde 30'u bulduğu belirtildi.
    
     -İspanya'da fakirlik artıyor
    
     Öte yandan İspanya'daki önemli bir sivil yardım kuruluşu olan Caritas, ekonomik krizin etkisiyle ülkedeki sosyal eşitsizliğin her geçen gün daha da arttığını savundu. Caritas genel sekreteri Sebastian Mora, "kravatlı fakirler" olarak adlandırılan, işi, ailesi, ipotek borcu olan ve normal bir hayat süren orta sınıftan gelen sosyal yardım taleplerinin arttığını söyledi. 2007'de 400 bin kişiye yardım götürürken 2011 yılında 1 milyondan fazla kişiye yardım verdiklerini anlatan Mora, bunların yarısının uzun süreli işsiz olan aileler olduğunu belirtti.
     Diğer bir sivil toplum örgütü UNİCEF'in 2011-2012 raporuna göre ise İspanya'da 2 milyon 200 bin çocuğun (her 4 çocuktan 1'i) fakirlik düzeyinde yaşadığı vurgulandı. UNİCEF'in çocuk politikaları sorumlusu Gabriel Gonzalez, bunun İspanya'da "gizlenen bir utanç" olduğunu savundu.
    
    
    

Bu haberi 145 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir