İspanya Başbakanı Rajoy ile AB Başkanı Rompuy'un görüşmesinden "Avro'nun geri dönüşü yok, AB…

  • Yazı boyutu
İspanya Başbakanı Rajoy ile AB Başkanı Rompuy'un görüşmesinden 
  "Avro'nun geri dönüşü yok, AB…

İspanya Başbakanı Rajoy ile AB Başkanı Rompuy'un görüşmesinden "Avro'nun geri dönüşü yok, AB içinde mali ve bankacalık birliği aciliyet gerektirmektedir" mesajı çıktı

Ekonomik kriz yaşayan ve Avrupa Birliği'ndeki (AB) ortakları ile sürekli temas halinde olan İspanya'nın Başbakanı Mariano Rajoy, AB Başkanı Herman Van Rompuy ile görüştü.
     Madrid'deki Başbakanlık konutunda (Palacio Moncloa) yapılan Rajoy-Rompuy görüşmesinden "Avro'nun geri dönüşü yok, AB içinde mali ve bankacılık birliği aciliyet gerektirmektedir" mesajı çıktı. Düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Rompuy, "Avro geri dönüşü olmayan bir süreçtir" ifadesinin altını çizerek, Yunanistan'ın avrodan çıkma olasılığına "hiçbir şekilde müsade etmemeleri" gerektiğini vurguladı.
     İspanya'nın, Avrupa Finansal İstikrar Fonu'ndan yardım almak için müzakereler yürüttüğü iddilarını yalanlayan Rompuy, "Bu konuyla ilgili hiçbir müzakere yok çünkü İspanyol hükümetinin bu konuda hiçbir talebi yok" dedi. Rompuy ayrıca, İspanyol hükümetinin üzerinde ısrarla durduğu AB içinde bir mali ve bankacılık birliği kurulması konusunun "aciliyet gerektirdiğini" belirterek, bu yüzden gelecek eylül ayında Avrupa Komisyonu'nun teklifler getireceğini kaydetti. AB Başkanı "Finansal istikrarı güçlendirmek ve finansal riskleri önlemek için bankacılık birliği gereklidir" şeklinde konuştu.
     Rompuy gibi Rajoy da AB içinde mali ve bankacılık birliğinin en kısa zamanda oluşturulması gerektiğine işaret ederek, gelecek aralık ayında bunun işler duruma gelmesini istedi.
     Rajoy ayrıca, Yunanistan'ın durumuyla ilgili olarak "Yunanistan'ın avro bölgesinden çıkma olasılığı tüm Avrupa için müşterek bir başarısızlık olur. Sorun sadece onların değildir. Yunanistan hükümetinin, yükümlülüklerini yerine getireceğine inancım tamdır" ifadelerini kullandı.
     Bu yıl ekonomik krizden dolayı tatilini kısa tutan ve önünde yoğun bir takvim bulunan Rajoy, 30 Ağustos'ta Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, 6 Eylül'de Almanya Başbakanı Angela Merkel, 11 Eylül'de Finlandiya Başbakanı Jyrki Katainen ve 21 Eylül'de İtalya Başbakanı Mario Monti ile görüşmeler yapacak.
    
    
    

Bu haberi 137 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir