İspanya -Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Rehn: "İspanya yardım istemedi ama talep gelmesi…

  • Yazı boyutu
İspanya
  -Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Rehn:
  "İspanya yardım istemedi ama talep gelmesi…

İspanya -Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Rehn: "İspanya yardım istemedi ama talep gelmesi halinde harekete geçmeye hazırız"

Avrupa Komisyonu'nun ekonomik ve parasal işlerden sorumlu Başkan Yardımcısı Olli Rehn, İspanyol Hükümeti'nden yardım talebi gelmesi halinde "harekete geçmeye hazır olduklarını" söyledi.
     Olli Rehn, Madrid'de İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Ekonomi Bakanı Luis de Guindos ve İspanya Merkez Bankası yetkilileri ile görüştü. Rehn, basına yaptığı açıklamada, İspanya'nın Avrupa fonlarından yeni bir yardım talebinde bulunmadığının altını çizerek, "Ama gerektiği taktirde harekete geçmek için hazırlıklıyız ve hazırız" dedi.
     Olli Rehn, İspanya'nın, 2012 yılı sonu itibariyle hedeflenen kamu açığının gayri safi yurt içi hasılaya oranını yüzde 6,3'e düşürmek için yeterli kapasiteye sahip olduğunu ve hükümetin bunu gerçekleştirmek için elinden geleni yapacağını savundu. Rehn, İspanyol Hükümeti'nden reformlara devam etmesini istedi.
     İspanya'nın bankalarını kurtarmak için alacağı dış yardımın, toplam kamu açığını etkilemeyeceğini kaydeden Olli Rehn, bu tip yardımın geçmişte başka AB ülkelerine de yapıldığını, İspanya için de tüm AB'nin birlik içinde olması gerektiğini ifade etti. İspanyol bankalarının sermayelerini artırma operasyonun beklenmesi gerektiğini söyleyen Rehn, "kurumsal kamu açığının bir parçası olmayacak bu operasyonun sadece bir kereye mahsus olduğuna" dikkati çekti.
     İspanya Ekonomi Bakanı Luis De Guindos da AB'nin İspanyol bankaları için 100 milyar avro vermeye hazır olmasına rağmen bunun sadece 40 milyar avrosunu kullanacaklarını kaydetti. De Guindos, İspanyol bankalarının sermayelerin artırılması için AB'den alınacak borcun şartlarının diğer alınan borçlardan çok daha farklı olduğunu, uzun vadeli ve düşük faizli olduğunu belirtti.
    
    
    

Bu haberi 128 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir