İspanya -Akaryakıt fiyatları ülke tarihinin en yüksek seviyesine çıktı

  • Yazı boyutu
İspanya
  -Akaryakıt fiyatları ülke tarihinin
  en yüksek seviyesine çıktı

İspanya -Akaryakıt fiyatları ülke tarihinin en yüksek seviyesine çıktı

Avrupa Birliği'nin açıkladığı akaryakıt raporuna göre İspanya'da akaryakıt fiyatları ülke tarihinin en yüksek seviyesine çıktı.
     Geçtiğimiz haftanın rakamlarının yer aldığı raporda, İspanya'da 1 litre dizelin 1,42 avroya, 1 litre benzinin ise 1,511 avroya satıldığı belirtildi. Buna göre 55 litrelik benzinli bir arabanın 83,10 avroya deposunu doldurduğu ve bir hafta öncesine göre 2 avrodan fazla bir artış olduğu kaydedildi. Dizel bir arabada ise iki hafta önce deposunu 76,72 avroya dolduran bir kişinin şimdi 78,10 avro ödediği vurgulandı.
     2012 yılının ocak ile ağustos ayları arasında yapılan kıyaslamada ise benzin fiyatlarının yüzde 16, dizel fiyatlarının ise yüzde 10,5 daha pahalı olduğu görüldü. Bu yılın ocak ayında İspanya'da benzinin litresi 1,357 avro, dizelin litresi de 1,334 avroya satılıyordu.
     Öte yandan bu yıl içinde yapılan zamlara rağmen İspanya'daki benzin fiyatlarının halen AB ortalamasının altında olduğu görüldü. AB ülkeleri içinde ortalama olarak benzinin litresi 1,698 avro, dizelin litresi de 1,542 avroya satılıyor. Avro Bölgesi ülkelerindeki ortalama fiyatlar ise benzinde 1,725 avro, dizelde 1,523 avro olarak verildi.
     AB ülkeleri arasında benzin en pahalı olduğu ülke ise, ilk defa benzinin litre fiyatının 2 avroya ulaştığı İtalya oldu.
    
    
    

Bu haberi 178 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir