İSO Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük: -"Savunma Sanayii Müsteşarlığı'mız 2016 yılında savunma…

  • Yazı boyutu
İSO Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük:
  -"Savunma Sanayii Müsteşarlığı'mız 2016 yılında savunma…

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük: -"Savunma Sanayii Müsteşarlığı'mız 2016 yılında savunma sanayinde ilk 10 ülke arasına girmeyi, savunma ve havacılık sanayi ihracatını, 2 milyar dolara, sektör cirosunu ise 8 milyar dolara çıkarmayı hedeflemektedir" -"Yerel kaynaklara dayalı, dışa bağımlılığı mümkün olan en düşük seviyelere indirilmiş, bir savunma sanayi, güvenliği teminde getirdiği üstünlüğün yanında, o ülkenin ekonomisi, büyüme ve kalkınması için de çok önemli bir itici güçtür"

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, "Savunma Sanayii Müsteşarlığı'mız 2016 yılında savunma sanayinde ilk 10 ülke arasına girmeyi, savunma ve havacılık sanayi ihracatını, 2 milyar dolara, sektör cirosunu ise 8 milyar dolara çıkarmayı hedeflemektedir" dedi.
     İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafında düzenlenen Savunma Sanayi Seminerinde konuşan Küçük, güvenlik ve savunmanın tarih boyunca olduğu gibi, günümüzde de, devletlerin asli görevi olduğunu belirterek, "Türkiye, büyük Atatürk'ün 'Yurtta sulh, cihanda sulh' sözünden hareketle, komşu ve bölge ülkeleriyle ilişkilerini, daima, barışçı temeller üzerinde yürütme gayretinde olsa da, bulunduğu coğrafyanın özellikleri gereği, güçlü bir silahlı kuvvetlere sahip olmak zorundadır" dedi
     Yıllardır devam eden terör sorununun varlığına dikkati çeken Küçük, bu sabah da çok acı bir haber aldıklarını, Dağlıca'daki terörist saldırıda sekiz askerimizi kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşadığını belirterek, "Şehitlerimize Tanrı'dan rahmet, ailelerine sabır ve başsağlığı diliyoruz. Silahlı kuvvetlerimiz yıllardır bu mücadelenin içinde, ancak tek başına onların çabası yeterli olamıyor. Ümidimiz, destekleyici başka yöntemlerin de devreye girmesiyle bu meselenin artık bir an önce bitmesidir" şeklinde konuştu.
     Bir ülkenin silahlı kuvvetlerinin gücünü tamamlayan, önemli unsurlardan birinin hiç kuşkusuz güçlü bir savunma sanayisi olduğunun altını çizen Küçük, "Yerel kaynaklara dayalı, dışa bağımlılığı mümkün olan en düşük seviyelere indirilmiş, bir savunma sanayi, güvenliği teminde getirdiği üstünlüğün yanında, o ülkenin ekonomisi, büyüme ve kalkınması için de çok önemli bir itici güçtür" dedi.
    
     -"2016 yılında savunma sanayinde ilk 10 ülke arasına girmeyi hedefliyoruz"-
    
     Tanıl Küçük savunma sanayi sektörü hakkında şu bilgileri verdi:
     "Ülkemiz savunma sanayi, yerel kaynak kullanımı açısından arzu ettiğimiz düzeyin gerisindedir. Ancak, ne mutlu ki son yıllarda, bu durumu değiştirmek üzere çok önemli adımlar atılmış, Savunma Sanayi Müsteşarlığımız, bu anlamda önemli çalışmalar gerçekleştirmiştir.
     2010 yılı rakamlarıyla, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçlarının yurt içinden karşılanma oranı yüzde 52 seviyelerine ulaşmıştır. Daha önceki yıllara kıyasladığımızda, ulaşılan bu oran son derece sevindirici ve ümit vericidir. Hedefimiz, bu oranı daha da artırabilmek olmalıdır.
     Savunma Sanayi Müsteşarlığı'mız, 2012-2016 stratejik planı, 2016 yılında savunma sanayinde ilk 10 ülke arasına girmeyi, savunma ve havacılık sanayi ihracatını, 2 milyar dolara, sektör cirosunu ise, 8 milyar dolara çıkarmayı hedeflemektedir. Bu rakamlar, savunma sanayi sektörümüzde, geleceğe yönelik önemli proje ve hedeflerin belirlendiğine ve sektörün, önümüzdeki yıllarda, büyüme eğiliminde olacağına işaret etmektedir. Savunma sanayinde yerli katkı payını artırmayı ve dışa bağımlılığı azaltmayı hedefleyen, projeler, sanayimize ve ilgili tüm sektörlerimize de büyük fırsatlar sunmaktadır."
     Rekabet gücünün ana unsurlarından biri olan, teknoloji geliştirme, savunma sanayinin de bel kemiğini oluşturduğunu söyleyen Küçük, teknoloji hakimiyeti ve bilgi üstünlüğünün savunma sanayinin olmazsa olmazları olduğunu ifade etti.
     Bugün gelinen nokta itibarıyla, Türk sanayisinin, savunma sanayinde yerli katkıyı artırmak için gerekli alt yapı, güç ve potansiyele sahip olduğunu vurgulayan Küçük, "Sanayimiz, Ar-Ge, teknoloji geliştirme ve inovasyon konusunda hızla yol alma gayreti içindedir. Sanayimizde, özellikle, gemi inşaat, havacılık, yazılım, otomotiv ve kimya sektörlerindeki üretim kapasitesi, savunma sanayi projeleri için de önemli bir alt yapı sunmaktadır" şeklinde konuştu.
     Tanıl Küçük konuşmasını şöyle sürdürdü:
     "Doğru ve bilinçli bir yönlendirme ile, Ar-Ge ve teknoloji geliştirmede daha çok destek ile, sanayimizin, bu alanda yapabileceklerini azami düzeyde ortaya koyacağına inanıyoruz. Bu inançla, İSO olarak, savunma sanayimizde yerli katkının artırılmasına yönelik projelerin ve ortaya çıkacak üretim fırsatlarının sanayicilerimize iyi aktarılması gerektiğini düşündük ve bugünkü semineri düzenledik."
    
    
    

Bu haberi 144 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir