İSO Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük: -"Ekonomideki yavaşlama, dünyadaki genel durum göz önüne…

  • Yazı boyutu
İSO Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük:
  -"Ekonomideki yavaşlama, dünyadaki genel durum göz önüne…

İSO Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük: -"Ekonomideki yavaşlama, dünyadaki genel durum göz önüne alındığında anlaşılır olmakla birlikte, ülkemizin yüksek oranlarda büyüme ihtiyacı çerçevesinde baktığımızda iki yılın kayıp hanesine yazılması olasılığı üzücüdür"

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, "Ekonomideki yavaşlama, dünyadaki genel durum göz önüne alındığında anlaşılır olmakla birlikte, ülkemizin yüksek oranlarda büyüme ihtiyacı çerçevesinde baktığımızda iki yılın kayıp hanesine yazılması olasılığı üzücüdür" dedi.
     Küçük, bu yılın Ağustos ayı Sanayi Üretim rakamlarına ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, sanayi üretiminde, 2009 Aralık ayından bu yana 32 aydır devam eden artış eğiliminin, Ağustos'taki yüzde 1,5'luk azalma ile kesintiye uğradığını belirtti.
     Bu azalmanın mevsimsel etkilerden kaynaklandığını ve geçici olacağını ümit etmek istediklerini dile getiren Küçük, şunları kaydetti:
     "En büyük ihracat pazarımız Avrupa Birliği'nde sorunların devam etmesi ve içerde de talebin ve yatırımların daralması üretimi olumsuz etkilemiştir. Büyümenin lokomotifi sanayi sektöründe, Ocak-Ağustos arası sekiz aylık dönemde ortalama üretim artışının yüzde 2,6'da kalması, 2012 için öngörülen büyüme oranının yüzden 4'ten yüzde 3,2'ye revize edilmesinde etkili olmuştur.
     Aynı şekilde 2013 için de büyüme yüzde 5'ten yüzde 4'e çekilmiştir. Bu öngörüler, 2012 ve 2013'ün büyüme açısından kaybedildiğinin işareti olarak değerlendirilebilir. Ekonomideki yavaşlama, dünyadaki genel durum göz önüne alındığında anlaşılır olmakla birlikte, ülkemizin yüksek oranlarda büyüme ihtiyacı çerçevesinde baktığımızda iki yılın kayıp hanesine yazılması olasılığı üzücüdür."
    
    
    

Bu haberi 121 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir