İSO Meclis üyelerinden NACE uygulamalarına itiraz -İTHİB Başkanı İsmail Gülle: "Mevcut NACE…

  • Yazı boyutu
İSO Meclis üyelerinden NACE uygulamalarına itiraz
  -İTHİB Başkanı İsmail Gülle:
  "Mevcut NACE…

İSO Meclis üyelerinden NACE uygulamalarına itiraz -İTHİB Başkanı İsmail Gülle: "Mevcut NACE sistemi ile oynanarak bizim tekstil sektöründeki önemli miktardaki komiteler birleştirilerek 3-4 komiteye indirilmiştir" -"İSO'nun yüzde 50'si sadece 6 komiteye sıkıştırıldı. İSO'nun yüzde 50'sinin 6 komiteye sığdırılması son derece yanlıştır" -OAİB Başkanı Adnan Dalgakıran: "Yeni oluşturulan NACE kodlarının uygulamasında hiçbir kurala uyulmadan düzenlemeleri yapıldı" -"14 grup ortadan kalktı. Bu kalkan 14 gruba baktığımızda bunların İSO içinde değişimi arzu eden gruplar olduğu görülmektedir" -"Biz bu düzenlemeyi protesto ediyor ve gerekli her türlü merciye yargı yolu dahil başvuracağımızı belirtmek isteriz"

İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (İTHİB) Başkanı İsmail Gülle, mevcut NACE sistemi ile oynanarak tekstil sektöründeki önemli miktardaki komitelerin birleştirilerek 3-4 komiteye indirildiğini belirtti.
     Yaklaşan İstanbul Sanayi Odası (İSO) seçimleri öncesinde AB standartlarına göre yeniden belirlendiği öne sürülen NACE kodlarının uygulamasına yönelik olarak ihracatçı birlikleri tarafından basın toplantısı düzenlendi. NACE'ye itirazların paylaşıldığı toplantıda konuşan Gülle, "Bu toplantı yaklaşan seçimle alakalı bir isyan ve rahatsızlık amacıyla yapılmamıştır, böyle algılanmasın. Konu burada İSO'da mensubu olduğum temsil ettiğim sektörün tamamen asimile edilmesi ile alakalı" dedi.
     Daha önce mevcut NACE sistemi ile oynanarak tekstil sektöründeki komitelerin birleştirilerek 3-4 komiteye indirildiğini kaydeden Gülle, "Mesela biz örme sektörü komitesindeyiz. Tekstil terbiye sektörü, trikocular, bizler örme sanayi dar dokuma, brode sektörleri tek bir grup içine girmiştir. Mevcut durumda zaten üye yoğunluklarından dolayı temsil kabiliyeti almış olan bu sektörler NACE kodlaması adı altında tek bir komiteye indirgenerek yaklaşık 13 olan temsili sadece 3'e düşürmektedir. Burada bazı sektörlerimizin temsil edilmesi ile ilgili sıkıntı yaşanmaktadır" diye konuştu.
    
     -"Komiteler NACE'ye göre uygun olmadan birleştirildi"-
    
     Kendisinin de yer aldığı örme sektöründeki komitede 400'e yakın üye olduğunu ve 3 komite üyesiyle temsil edildiğini anımsatan Gülle, birleşmeden dolayı komitedeki üye sayısının 270'e düştüğünü, geriye kalanların da başka komitelere dağıtıldığını ifade etti. Tekstil terbiye sektörünün de 500'e yakın üyesinin 250'ye düşülerek diğer üyelerin başka sektörlere dağıtıldığını anlatan Gülle, yan sanayide yer alan dar dokuma ve brode sektörünün ikiye bölünüp, 40'a yakınının kendilerine verildiğini, diğerlerinin de başka sektörlere dağıtıldığını aktardı. İSO'nun 13 bine yakın üyesi olduğunu belirten Gülle, "Yeni tabloda komitelerin NACE'ye göre uygun olmadan birleştirildiği görülmektedir. İSO'nun yüzde 50'si sadece 6 komiteye sıkıştırıldı. İSO'nun yüzde 50'sinin 6 komiteye sığdırılması son derece yanlıştır. Temsil ettiğim tekstil sektörünün temsil kabiliyetini azaltmak ve İSO içinde tekstil sektörünün bu kadar az temsilci ile katılmasını, temsilin bu kadar kısıtlanmasını şiddetle protesto ediyor ve bunu kabul etmemizin mümkün olmadığını söylemek isterim. Bizim tüm rahatsızlığımız budur" şeklinde konuştu.
    
     -"NACE kodlamasına bir itirazımız söz konusu değil"-
    
     Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri (OAİB) Makine ve Aksamları İhracatçıları Birliği Başkanı Adnan Dalgakıran ise yeni oluşturulan NACE kodlarının uygulamasında hiçbir kurala uyulmadan düzenlemelerin yapıldığını söyledi. NACE ile ilgili önceki değişiklikleri yeterli bulmadıkları için yeniden bir düzenlemeye gidildiğini anlatan Dalgakıran, Anayasa Mahkemesi'nin 2 yıl üst üste seçilenlerin bir süre ara vermesini öngören kanunu iptal etmesiyle beraber yeni bir değişikliğin ortaya çıktığını ifade etti.
     "Yeni NACE düzenlemelerine göre hiçbir kurala uyulmadan bir takım düzenlemelerin yapıldığını bu kurallara uymamanın bazı gruplar ve o grupları temsil eden kişilerle ilişkili olduğunu ve yönetime yakın olan gruplamaların aynı şekilde kaldığını görüyoruz" diyen Dalgakıran, daha önce İSO içinde 56 grup varken, düzenleme ile grup sayısının 42'ye düşürüldüğünü bildirdi.
    
     -"İSO'da değişimi arzu eden gruplar ortadan kalktı"-
    
     Temsilde adaletin sağlanması için daha fazla insanın olması gerektiğini dile getiren Dalgakıran, "Bazı gruplamalarda mevcut yönetime yakın olan grupların aynı kaldığı görülmektedir. 14 grup ortadan kalktı. Bu kalkan 14 gruba baktığımızda bunlar İSO içinde değişimi arzu eden gruplar olduğu görülmektedir" dedi.
     NACE kodlarının uluslararası niteliği olan ve birbirine yakın olan sektörlerin bir araya getirildiği bir organizasyon olduğunu anlatan Dalgakıran, "Bizim NACE kodlamasına bir itirazımız söz konusu değil. İtiraz ettiğimiz, sektörler açısından benzer olmayan grupların birleştirilmesi akabinde her sektörün ayrı ayrı temsil edilememesi ve en nihayetinde seçimlerde daha az oy kullanılmasına yöneliktir. Mesela tekstil imalatçıları bir grubun içinde yeni durumda cıvatacılar, kağıt toplayıcıları, plastikçiler, su arıtmacılar ve anlayamadığımız makine ile hiç alakası olmayan yüzde 50'si alakasız sektörler bir araya getirilmiş. Bunun sonucunda mecliste 10 kişi ile temsil edilen bir sektör 3 kişi ile temsil edilecek bir hale geldi" ifadelerini kullandı.
     Dalgakıran, sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Ülkedeki bazı insanlar sahip oldukları mevkileri asla ve asla bırakmak istemiyorlar. Bunlar çeşitli oyunlarla 10 - 15 yıl bir kurumun başında kalarak, gerekirse Anayasa Mahkemesi'ni bile zorlayarak yeniden bu görevlere kalmak için her tür oyun ve çabayı gösteriyorlar. İSO da bu çabalarda başrol oynuyor. Biz bu düzenlemeyi protesto ediyor ve gerekli her türlü merciye, yargı yolu dahil başvuracağımızı belirtmek istiyoruz."
    
    
    

Bu haberi 111 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir