ISO Çevre Ödülleri'nde Arçelik'e birincilik Ödülü

  • Yazı boyutu
ISO Çevre Ödülleri'nde Arçelik'e birincilik Ödülü

ISO Çevre Ödülleri'nde Arçelik'e birincilik Ödülü

Arçelik A.Ş, İstanbul Sanayi Odası'nın düzenlediği İSO Çevre Ödülleri'nde -"novatif Çevre Dostu Ürün" kategorisinde birincilik ödülüne layık görüldü.
     Konuyla ilgili yapılan açıklamaya göre, "İnovatif Çevre Dostu Ürün" kategorisinde Arçelik 9658 ETI adlı ürünü ile birincilik ödülü kazandı. Arçelik A.Ş. Pişirici Cihazlar Ürün Direktörü Adnan Tüfekçi "İnovatif Çevre Dostu Ürün" kategorisinde birincilik ödülünü, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'dan aldı.
     Sınıfında dünyanın en az enerji tüketimine sahip Arçelik 9658ETI fırın, A enerji sınıfı limitine göre %40 daha az enerji tüketiyor. Elektrikli fırınlarda enerji verimliliği konusunda 2009 yılından itibaren ele geçirdiği liderliği dört senedir başarı ile sürdüren Arçelik'in bu ürünü, aynı zamanda sınıfında dünyanın en sessiz fırını olma özelliğini de taşıyor.
     Fırın kapak camında kir tutmayan (Oleofobic) nano-teknolojik kaplama ile metal dekor ve yüzeylerde parmak izi bırakmayan (Anti-Finger Print) nano-teknolojik kaplama uygulamalarına sahip. Enerji verimliliği uygulamalarının elektronik kontrolünü sağlayan kullanıcı arayüz ve kontrol algoritmaları geliştirilerek ürüne başarıyla uygulandı. Kullanıcı ve çevre dostu elektronik kontrol üniteleri ile Arçelik tarafından geliştirilen ısı kayıplarını minimize eden kapak ve gövde tasarımının yanı sıra, ısı yalıtım optimizasyonu ve özel ısıtıcı algoritmalarının kullanımı, dünyanın en az enerji tüketimi değerine sahip fırının oluşturulmasına katkı sağladı.
     Söz konusu ürünün geliştirildiği Barbaros Ankastre Platformu, 2010'de Arçelik A.Ş., TÜBİTAK, TTGV ve TÜSİAD tarafından düzenlenen "Teknoloji Ödülleri" kapsamında, "Büyük Ölçekli Ürün" kategorisinde "Surf® - İnovatif Fırın Teknolojisi" projesi ile "Teknoloji" ödülü aldı.
     10 Ocak 2013'te de, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen SENVER Sanayide Enerji Verimliliği Yarışması'nda da Jüri Özel Ödülünü aldı.
    
    
    

Bu haberi 112 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir