İSO 2012 yılı II. Meslek Komiteleri toplantısı -TSPAKB Başkanı Attila Köksal: -"Halka arz…

  • Yazı boyutu
İSO 2012 yılı II. Meslek Komiteleri toplantısı
  -TSPAKB Başkanı Attila Köksal:
  -"Halka arz…

İSO 2012 yılı II. Meslek Komiteleri toplantısı -TSPAKB Başkanı Attila Köksal: -"Halka arz seferberliği bir bütünün parçası, en tepede 'İstanbul Finans Merkezi' projesi var"

Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşlar Birliği (TSPAKB) Başkanı Attila Köksal, halka arz seferberliğinin bir bütünün parçası olduğunu ve en tepede "İstanbul Finans Merkezi" projesinin bulunduğunu söyledi.
     Köksal, İstanbul Sanayi Odası'nın 2012 yılı II. Meslek Komiteleri toplantısı "Halka Arz ve İMKB'nin sunduğu Fırsatlar" panelinde yaptığı konuşmada, 'İstanbul Finans Merkezi' projesinin İstanbul'u bölgesinde çekim merkezi haline getirmeye odaklandığının altını çizdi.
     Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın da bu konuya çok önem verdiğini ve ince detaylarına kadar bu konuda çalıştıklarını söyleyen Köksal, "Halka arz seferberliği bir bütünün parçası, en tepede 'İstanbul Finans Merkezi' projesi var" dedi.
     SPK, İMKB, TSPAKB olarak yürütmekte oldukları "Yatırımcı Eğitim Seferberliği"nin bu projenin çok önemli bir parçası olduğunu söyleyen Köksal, "Yeni Sermaye Piyasası Kanunu çok önemli değişiklikler yapacak, sermaye piyasamızın önümüzdeki yıllarda gelişmesine önemli katkılarda bulunacak. Keza kanundan sonra "Borsa İstanbul Projesi' sermaye piyasamsınızı önümüzde ki 20-25 yılını kökünden değiştirecek çalışmalar. Maalesef sermaye piyasamız istediğimiz büyüklükte değil. Ama bence bugün bu büyüklükte olması bile bir mucizedir" dedi.
     Köksal sözlerini şöyle sürdürdü:
     "Bir ülke düşünün ki sermaye piyasasını 25-26 sene önce oluşturmuş. Fakat bunun ilk yirmi senesini hatta biraz daha da fazlasını dünyada hiç görülmemiş, hiç bir ülkede yaşanmamış şekilde yüzde 80'lere varan enflasyon ortamında sürmüş. Hazine borçlanmak için yüzde 20-30 reel faizler vermiş, başka hiç bir enstrümana yer kalmamış. Şirketler bono tahvil ihraç edememiş, hisse senedi ihraç edememiş, etmek istememiş. Çünkü etseler çok büyük ıskontolarla düşük fiyatlarla halka açılmak durumunda kalacaklardı. Dolayısıyla 20-25 seneyi, biz maalesef kaybettik."
    
     -"Bundan sonra sermaye piyasasının gelişmesi çok hızlı olacak"
    
     Bu hafta Güney Kore'den bir heyet ile karşılıklı fikir alış verişi yaptıklarını anlatan Köksal, ekonominin büyüklüğü olarak Güney Kore'yle 25-26 sene önce aynı yerden başladıklarını ve Kore'nin sermaye piyasası olarak bugün fersah fersah Türkiye'de ötesinde olduğunu söyledi.
     Türkiye'de 300 civarında halka açık şirket olduğunu, Tayvan'da bu rakamın 1700'ler seviyesinde olduğunu ifade eden Köksal "Bizim bu arayı kapamamız lazım bu ülkeler Türkiye'den daha üstün oldukları için bu seviyeye gelmediler" dedi.
     Ülke notu arttığını ve hazine bonosunun faizlerinin ülke tarihinin görmediği kadar düşük seviyelerde olduğunu vurgulayan Köksal, "Bundan sonra sermaye piyasasının gelişmesi çok hızlı olacaktır. Bu ivmeye katkıda bulunacak bir önemli faktör de tüm sermaye piyasası kurumlarının büyük bir ahenkle çalışıyor olmasıdır. Ankara'dan başlayarak herkes bu amaca odaklanmış durumda. Sermaye piyasamızın geleceği çok aydınlık durumda" diye konuştu.
    
     -Haluk Dinçer-
    
     Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grubu Başkanı Haluk Dinçer ise, Sabancı şirketlerinin 1986'da borsanın ilk faaliyete geçtiğinden beri İMKB'de faaliyete bulunduğunu hatırlatarak, "Bizim için olgunluğa erişmiş her Sabancı şirketi çok özel bir durumu yoksa halka açılmalıdır. Bugün Sabancı'nın portföyündeki önemli şirketler holding dahil hepsi halka açıktır ya da halka açılma planları yapıyordur. Önümüzdeki yıl emeklilik ve hayat sigortası şirketimiz Avivasa'yı ve 2014 yılında da Enerjisa şirketimizi halka açmayı planlıyoruz" dedi.
    
    
    

Bu haberi 188 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir