İSO 2012 yılı II. Meslek Komiteleri toplantısı -İSO Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük:…

  • Yazı boyutu
İSO 2012 yılı II. Meslek Komiteleri toplantısı
  -İSO Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük:…

İSO 2012 yılı II. Meslek Komiteleri toplantısı -İSO Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük: -"Borsamıza yönelik algı, daha çok yabancı yatırımcıların etkin olduğu yönündedir. Bu algının, küçük yatırımcıyı çekecek şekilde değiştirilmesi önemlidir" -"Ülkemizde, hala işletmelerin çok büyük çoğunluğu sermaye piyasalarının imkanlarından yararlanmıyor. Halka arz anlamında daha yapacak çok işimizin olduğu açıkça ortaya çıkıyor" -"Maliyetlerin taşınabilir düzeylerde olması, beraberinde örneğin bazı vergisel teşviklerin de getirilmesi halka arzları hızlandırabilir"

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tanıl Küçük, "Borsamıza yönelik algı, daha çok yabancı yatırımcıların etkin olduğu yönündedir. Bu algının, küçük yatırımcıyı çekecek şekilde değiştirilmesi önemlidir" dedi.
     Küçük, İstanbul Sanayi Odası'nın 2012 yılı II. Meslek Komiteleri toplantısının açılışında yaptığı konuşmada, yılda en az iki meslek komiteleri ortak toplantısı gerçekleştirdiklerini anımsatarak, İMKB'nin ekonomik hayatlarının ilgi ve dikkatle izlenen, önemli bir aktörü olduğunu, ancak bu ilginin yanında geçen yıllarda işlem gören şirket sayısını artırmakta yeterince başarılı olamadığının görüldüğünü kaydetti.
     İMKB'de, 1990'lardan 2000'li yıllara kadar işlem gören şirket sayısının pek değişmeden 300'ler civarında takılıp kaldığını ifade eden Küçük, şunları söyledi:
     "2001 krizi sonrasında da, Türkiye makro ekonomik istikrar yönünden önemli kazanımlar sağladı, ancak ekonomideki iyileşme de halka arzlarda artışa yol açmadı. Ülkemizde, sanayimizin en temel sorunlarından biri, finansman sıkıntısı iken, dünyanın pek çok yerinde son derece etkin bir alternatif finansman imkanı olan halka arzın bizdeki tıkanmış yapısı kabul edilemez bir durumdu. Bu gerçek karşısında İMKB, TOBB, SPK, ve Türkiye Sermaye Piyasası Aracı Kuruluşları Birliği 2008 yılında bir araya gelerek, bir işbirliği protokolü imzaladı ve halka arz seferberliğini başlattı. Türkiye genelinde, odalarımızdan elemanlar, halka arz konusunda üyelere bilgi aktarmak üzere eğitim aldı, destek birimleri oluşturuldu. Atılan adımların hepsi önemliydi. İSO olarak, çok önemli bulduğumuz bu sürece elimizden gelen desteği verme gayreti içinde olduk. İMKB ve üyelerimiz arasındaki temas ve iletişimi kolaylaştırmaya çalıştık."
     Halka arz seferberliğinden bu yana borsada işlem görmeye başlayan firma sayısının, artma eğilimine girdiğini memnuniyetle gördüklerini anlatan Küçük, şunları aktardı:
     "Aynı şekilde, gelişen işlemler piyasasındaki şirket sayısında da artış var. Kısaca, seferberlik sonuç veriyor diyebiliriz. Ülkemizde, hala, işletmelerin çok büyük çoğunluğu sermaye piyasalarının imkanlarından yararlanmıyor. Halka arz anlamında daha yapacak çok işimizin olduğu açıkça ortaya çıkıyor. Arzu ettiğimiz noktanın epeyce gerisinde olduğumuz bir gerçek ama sağlanan gelişmenin sayılardaki artışın ümit verici olduğu, daha ileriye gitmek için çok olumlu bir zemin yarattığı da tartışmasızdır. Yakalanan bu ivme, hepimizin katkısıyla mutlaka devam edebilmelidir."
    
     -"Halka arzın önündeki engellerden biri kurumsallaşma"-
    
     Küçük, Türkiye'de şirketlerin halka arzının önündeki engellerden birinin kurumsallaşma eksikliği olduğunu belirterek, "Kayıt dışı faaliyetler maalesef hala ülkemizin bir gerçeğidir. Geçmiş dönemde, pek çok işletme, bağımsız denetim, şeffaflık gibi zorunlulukları haksız rekabet veya ekstra maliyet unsuru gibi gördüğü şirketin kontrolünü ya da yönetimini kaybetmekten çekindiği için halka arzdan imtina etmekte idi. Ancak, her geçen küresel ekonomiye daha fazla entegre olan küresel ölçekte rekabet hedefi olan bizim gibi bir ülke için bu yapının sürdürülemez olduğu er veya geç değişmek zorunda kalacağı ortadadır" şeklinde konuştu.
     Denetlenebilirlik, şeffaflık ve kurumsallaşmanın artmasının özellikle KOBİ'lerin halka açılma sürecini tetikleyici bir etki yapabileceğini ifade eden Küçük, şunları söyledi:
     "Bu beklentinin hayata geçmesi için elbette destekleyici ilave bazı uygulamalara da ihtiyaç vardır. Örneğin, işletmelerimiz için borsaya açılmakta önemli bir engel, maliyetlerin yüksekliğidir. Maliyetlerin taşınabilir düzeylerde olması, beraberinde örneğin bazı vergisel teşviklerin de getirilmesi halka arzları hızlandırabilir. Çalışmaları devam eden yeni sermaye piyasası kanununda tüm bunların dikkate alınacağı beklentisi içindeyiz. Orta ve uzun vadede, KOBİ'lerimizin halka arzı stratejik bir hedef olarak mutlaka gündemlerinde tutmaları gerekmektedir. Şirketlerde halka arzın teşvik edilmesi ve kolaylaştırılması çok önemli ama meselenin çok önemli bir diğer boyutu daha var ki o da halka arz edilen şirketlerin talep görmesidir. Borsamıza yönelik algı, daha çok yabancı yatırımcıların etkin olduğu yönündedir. Bu algının, küçük yatırımcıyı çekecek şekilde değiştirilmesi de önemlidir."
     Tasarruf oranlarının düşük olduğunu dile getiren Küçük, "Hem kaynak yaratmak hem kaynağa ulaşmak açısından önemli sıkıntılarla karşı karşıyadır. Halka arzın getireceği kaynak özellikle orta ve uzun vadede şirketlerimize nefes alma genişleme imkanı sağlayacaktır. Ülke olarak tasarruflarımız az ama az olan bu tasarrufları en etkin, en verimli şekilde sanayimize kaynak olarak aktarmayı başaramadığımız takdirde ülkemiz için ilave yatırım, katma değer, ilave istihdam yaratmakta çok zorlanacağımız ortadadır" diye konuştu.
     İSO Meclis Başkanı Erdal Bahçıvan da 18 binleri aşan üyelerinin her birinin İMKB'ye kote olabilecek potansiyele sahip olduğunu belirterek, "Bu firmalarımızı halka arzı anlatabilirsek İMKB'nin de bu konudaki heyecanı ile bizim hayallerimize büyük katkı sağlayacaktır" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 152 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir