İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan: -"84 bin serbest muhasebeci mali müşavire açık haksızlık yapılarak,…

  • Yazı boyutu
İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan:
  -"84 bin serbest muhasebeci mali müşavire açık haksızlık yapılarak,…

İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan: -"84 bin serbest muhasebeci mali müşavire açık haksızlık yapılarak, çok az sayıdaki yeminli mali müşavir ve bakanlık müşavirlerine 'imtiyaz' sağlandı" -"500 bin firmanın sadece 'seçilmiş kişilerce' denetlenebilmesi mümkün değil"

İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) Başkanı Yahya Arıkan, yeni Türk Ticaret Kanunu'nda yapılan son dakika değişikliği ile 84 bin serbest muhasebeci mali müşavire açık haksızlık yapıldığını savundu.
     İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan, 1 Temmuz'da yürürlüğe girecek yeni Türk Ticaret Kanunu'nda TBMM'de son dakika değişikliği yapıldığını belirterek, "84 bin serbest muhasebeci mali müşavire açık haksızlık yapılarak, çok az sayıdaki yeminli mali müşavir ve bakanlık müşavirlerine 'imtiyaz' sağlandı" dedi.
     Arıkan, 3568 sayılı muhasebe meslek yasasının net bir şekilde serbest muhasebeci mali müşavirlere "denetim" hakkı verdiğini ve Meclis Adalet Komisyonu'nda oy birliği ile bunun kabul edildiği kaydetti.
     Konu hakkında Arıkan, "Yasada yapılan önerge değişikliğiyle yeminli mali müşavirler sınavsız bir şekilde bu haktan yararlanırken, bizler için sınav engeli getirilmeye çalışılmaktadır" diye konuştu.
     Mesleğin çatı örgütü Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği(TÜRMOB) yönetiminde 84 bin serbest muhasebeciyi 4 kişinin, 4 bin yeminli mali müşaviri 5 kişinin temsil ettiği bir hukuksuzluğun düzeltilmesini beklediğini söyleyen Arıkan, şöyle konuştu:
     "Yapılan büyük yanlıştan mutlaka dönülmesi gerekiyor. 84 bin serbest muhasebeci ve mali müşavire de bağımsız denetim hakkı mutlaka sınavsız verilmelidir. Yasadaki değişiklikle Türkiye'de faaliyetini sürdüren 500 bini aşkın ticari şirketin denetiminin fiziken ötelenmek zorunda kalacak.
     500 bin firmanın sadece 'seçilmiş kişilerce' denetlenebilmesi mümkün değil. Şirketlerin bağımsız denetimin, olası bir sınav şartıyla sekteye uğrayacak olması ekonomide büyük bir kara delik açarak ekonomide bütün dengeleri altüst eder."
    
    
    

Bu haberi 164 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir