İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan: -"Türkiye'de Ocak 2013 itibariyle faal gelir vergisi mükellefi…

  • Yazı boyutu
İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan:
  -"Türkiye'de Ocak 2013 itibariyle faal gelir vergisi mükellefi…

İSMMMO Başkanı Yahya Arıkan: -"Türkiye'de Ocak 2013 itibariyle faal gelir vergisi mükellefi sayısı 1 milyon 765 bini geçti, faal kurumlar vergisi mükellefi sayısı ise 661 bine ulaştı" -"Mükelleflere vergi ödenmesi ya da gönüllü ödeme alışkanlığı kazandırılmasında büyük rol meslektaşlarıma düşecek" -"Şubat ayının son haftası Vergi Haftası, Mart ayının ilk haftası ise Muhasebe Haftası" -"Gelin bu iki haftayı bütün gücümüzle beraber kutlayalım. Tüm vergisel ve muhasebesel sorunlara birlikte çözümler üretelim"

İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (İSMMMO) Başkanı Yahya Arıkan, mükelleflere vergi ödenmesi ya da gönüllü ödeme alışkanlığı kazandırılmasında büyük rolün meslektaşlarına düşeceğini belirtti.
     Arıkan, Vergi Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, geniş kitlelere vergiyi benimsetmek ve gönüllü ödeme alışkanlığı yaratabilmek için daha etkin uygulamalar geliştirilmesine meslek camiası olarak desteklerinin sonsuz olduğunu kaydetti.
     Vergi idaresinin temsilcileriyle, mükelleflerin vergisel işlerini yapan serbest muhasebeci mali müşavirlerin bir araya gelerek, sorunlarını tartışmaya ve çözümler geliştirmeye mecbur olduklarını ifade eden Arıkan, "Türkiye'de Ocak 2013 itibariyle faal gelir vergisi mükellefi sayısının 1 milyon 765 bini geçti, faal kurumlar vergisi mükellefi sayısı ise 661 bine ulaştı. Bu mükellefler 2013'ün Şubat ve Mart ayı içinde gelir vergisi beyannamesi, Nisan ayı içinde ise kurumlar vergisi beyannamesi verecek. Bu beyannameleri serbest muhasebeci mali müşavirler hazırlayacak. Yani mükelleflere vergi ödenmesi ya da gönüllü ödeme alışkanlığı kazandırılmasında büyük rol meslektaşlarıma düşecek" bilgisini verdi.
    
     -"Katma değer vergisi mükellefi yaklaşık 2 milyon 347 bin"-
    
     Arıkan, halen faal katma değer vergisi mükellef sayısının ise yaklaşık 2 milyon 347 bin, muhtasar beyanname vermek zorunda olan mükellef sayısının da 2 milyon 440 bin olduğunu aktararak, "Bu beyannamelerin hepsi serbest muhasebeci mali müşavirler tarafından veriliyor. Tüm zorluklar ve angaryalara rağmen işlemler günü gününe yapılıyor. Yaklaşık 2,5 milyon mükellefin aylık vergilerini, süresinde ödemeleri sağlanıyor" ifadelerini kullandı.
     Mevcut tablodan Türkiye'nin pozitif sonuçlar çıkarabilmesi için Gelir İdaresi ile ortak uygulamalar geliştirilip sorunlara çözümler bulunabileceğini belirten Arıkan, şunları kaydetti:
     "Bu çerçevede, ayın 14'ünde verilen geçici vergi beyannamesinin 20'sine çekilmesi, buna paralel geçici vergi son dönem beyannamesinin kaldırılması ve yine özellikle artık yetiştirilemeyen ve ayın 24'üne kadar verilen KDV beyannamelerinin ayın 29'una çekilmesi meslektaşımıza nefes aldırır, motivasyonlarını yükseltir. Şubat ayının son haftası Vergi Haftası, Mart ayının ilk haftası ise Muhasebe Haftası'dır. Gelin bu iki haftayı bütün gücümüzle beraber kutlayalım. Tüm vergisel ve muhasebesel sorunlara birlikte çözümler üretelim."
    
    
    

Bu haberi 169 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir