"İşlenmiş Kanatlı Eti Çalıştayı" Manisa'da başladı -Keskinoğlu A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi…

  • Yazı boyutu
"İşlenmiş Kanatlı Eti Çalıştayı" Manisa'da başladı
  -Keskinoğlu A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi…

"İşlenmiş Kanatlı Eti Çalıştayı" Manisa'da başladı -Keskinoğlu A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Keskinoğlu: "İşlenmiş kanatlı eti üretiminde Türkiye, piliç ve yumurta toplamında yaklaşık 7 milyar dolar gibi bir rakama ulaşarak çok ciddi bir sektör haline gelmiştir" -TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ataman: "Tüketiciyi etkileyen sektör üzerindeki bilgi kirliliği giderilmeli"

Türkiye'de kanatlı hayvan sektöründeki üretimin, önceki yıllara oranla artış gösterdiği, 7 milyar dolara yaklaşan hacimle ciddi bir sektör haline geldiği belirtildi.
     Manisa Celal Bayar Üniversitesi'nin (CBÜ) düzenlediği "İşlenmiş Kanatlı Eti Ürünleri Çalıştayı", Manisa Anemon Otel'de başladı.
     AA muhabirine konuşan Keskinoğlu A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Keskin Keskinoğlu, Türkiye'nin hem piliç etinde, hem de yumurtadaki ihracatının bir önceki yıla oranla artış gösterdiğini söyledi.
     Sektörün en büyük ihracat pazarının Irak'la birlikte Ortadoğu ülkeleri olduğunu, son dönem ise Suudi Arabistan'ın da Türkiye'den piliç eti alacağını açıkladığını ifade eden Keskinoğlu, şunları kaydetti:
     "Şu anda da Suudi Arabistan pazarına bakıldığında, 1,5 milyar dolar gibi ciddi bir ithalatları var. Türkiye ilk yıl bu ülkeye 100 milyon dolarlık bir ihracat gerçekleştirebilir. Bu da Türkiye'de sektöre ciddi bir ivme kazandırır. Bu, yaklaşık 50 bin ton mal demek. Türkiye'nin toplam piliç üretimi 1 milyon 700 bin tondur. Sektörün cirosu da 4,5 milyar dolar civarındadır. Yumurtayla ilgili baktığımızda 2,5 milyar dolar civarındadır. Piliç ve yumurta toplamında yaklaşık 7 milyar dolar gibi bir rakama ulaşılarak çok ciddi bir sektör haline gelmiştir. Dubai, Katar, Umman, Bahreyn gibi ülkelerde Türk ürünlerine karşı çok büyük bir istek var. Türk dizilerinden ötürü, Türkiye'nin ekonomisindeki son dönemlerdeki ciddi başarısından dolayı oralarda Türk ürünü tüketmek bir moda gibi oldu."
     Suriye'deki bu karışıklıkların düzelmesi durumunda bu ülkenin de Türkiye'nin çok ciddi bir alıcısı olabileceğini gördüklerini kaydeden Keskinoğlu, Türkiye'de geçen yıl 19 kilo olan kişi başı piliç eti tüketiminin, bu yıl 20 kilonun üzerine çıktığını, yumurtada ise geçen yıl 188 olan tüketimin 200 adede yaklaştığını söyledi.
     Bakanlığın aldığı bir kararla bundan sonra üretilecek et ürününün ya yüzde yüz dana ya da kanatlı hayvan eti olacağını bir yönetmelikle ilan ettiğini hatırlatan Keskinoğlu, insanların hangi ürünü yerken ne eti tükettiğini bilmesi açısından, bu kararı son derece isabetli bulduklarını ifade etti.
    
     -"Bilgi kirliliği sektörü etkiliyor"-
    
     TMMOB Gıda Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Petek Ataman da kanatlı hayvan sektörünün son dönemlerde bilgi kirliliğinden çok ciddi manada nasibini aldığını, tüketicilerin nabzı tutulduğunda çoğunlukla kişilerin tavuk eti tüketmekten kaçınır hale geldiğinin görüldüğünü belirtti.
     Ataman, "Çok ciddi araştırmalar yapılarak düzgün tesisler kurularak üretilen ürünler, ne yazık ki hiç de konusunun uzmanı olmayan kişiler tarafından karalanıyor. Peşinden de sektör, önemli yaralar alıyor. İşlenmiş kanatlı eti de kanatlı hayvan ürünleri sektörü de ülkemizde çok gelişmiş bir sektördür. Tüketicinin kaçınması gereken kayıtdışı sektördür. En ekonomik, en kaliteli etten tüketici uzaklaşır hale geliyor" diye konuştu.
     Çalıştay Düzenleme Kurulu ve CBÜ Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Semra Kayaardı, sağlık açısından değerlendirildiğinde, tüketicilerin kırmızı etten yavaş yavaş uzaklaşmaya başladığını, her iki etin de besin değeri açısından farklı olduğunu kabul etmekle birlikte, özellikle damar sertliği, sindirim sistemi bozukluğu gibi sağlık riski olanların kısa lif yapısı nedeniyle beyaz ete yönelmeleri gerektiğini kaydetti.
     Kısa sürede piyasaya hazır hale gelmesinden, "45 günde tavuk eti üretiliyor, hormon kullanıyorlar" şeklinde toplumda yanlış bir düşünce olduğunu ifade eden Kayaardı, "Etçi ırkların çok kısa zamanda kesime hazır hale geldiğini biliyoruz. Bunu sektörde çalışan herkes ve bilinçli tüketiciler de bilir. O açıdan halkta yanlış bir bilgilenme söz konusu" dedi.
     Türkiye Kanatlı Ürünleri Tanıtım Grubu Temsilcisi Mustafa Yılmaz da 3 yıl içinde büyük bir ivme yakalayan kanatlı hayvan sektörünün 200 milyon dolarlık bir ticari hacimden 850 milyon dolara ulaştığını, önümüzdeki 2 yıl içinde olumlu havanın devam etmesi durumunda ise sektörün 2 milyar dolarlık bir ihracat rakamına ulaşmasının sürpriz olmayacağını belirtti.
     Çalıştay yarın yapılacak olan oturumlarla sona erecek.
    
    
    

Bu haberi 229 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir