İslam Dünyası MÜSİAD Fuarında buluşacak -MÜSİAD Genel Başkanı Olpak: -"Bu yıl, 86 ülkeden gelen…

  • Yazı boyutu
İslam Dünyası MÜSİAD Fuarında buluşacak
  -MÜSİAD Genel Başkanı Olpak: 
  -"Bu yıl, 86 ülkeden gelen…

İslam Dünyası MÜSİAD Fuarında buluşacak -MÜSİAD Genel Başkanı Olpak: -"Bu yıl, 86 ülkeden gelen toplam 5 bin iş adamını da sadece İstanbul'da ağırlamakla kalmayacağız. Sektör ve bölgelere göre seçilecek yabancı iş adamlarını Anadolu'nun farklı bölgelerine taşıyacağız" -MÜSİAD Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Kalsın: -"86 ülkeden 5 bin yabancı iş adamını buluşturan bu zirve İslam dünyasının en büyük organizasyonu..."

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Nail Olpak, bu yıl 11-14 Ekim tarihleri arasında düzenleyecekleri iş forumu ve fuar ile 86 ülkeden gelen toplam 5 bin iş adamını İstanbul'da ağırlamakla kalmayacaklarını belirterek, "Sektör ve bölgelere göre seçilecek yabancı iş adamlarını Anadolu'nun farklı bölgelerine taşıyacağız" dedi.
     Olpak, 14. MÜSİAD Fuarı ve 16. Uluslararası İş Forumu (IBF) Kongresi medya tanıtım toplantısında, dün Akçakale'de yaşanan üzücü hadisede, Suriye'den atılan top mermisiyle hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar, yakınlarına da sabır ve metanet dileyerek sözlerine başladı.
     Menfur saldırı sonrasında devletin uluslararası hukukun kendisine tanıdığı haklar çerçevesinde gerekeni yaptığını, bunun yanı sıra diplomatik girişimlerini de sürdürdüğünü dile getiren Olpak, "Hükumetimizin ve Meclisimizin konuya ilişkin sağduyulu adımlar atmaya devam edeceğine inanıyor, millet olarak birlik ve beraberliğimizi muhafaza etmeye her zamankinden daha fazla ihtiyacımız olduğunu bir kere daha hatırlatıyoruz" dedi.
     Olpak, başta, MÜSİAD Dış İlişkiler Kurulu olmak üzere, Fuar ve Forumla ilgilenen gönüllü ve profesyonel ekiplerinin yoğun bir emek ve mesai harcayarak, bir yılı aşkın bir zamandır Fas'tan Endonezya'ya kadar tanıtım gezileri ile organizasyonlarını tanıttıklarını, uluslararası düzeyde birçok diplomatik görüşmeleri gerçekleştirdiklerini anlattı.
     Bu yıl, Fuar ve Forumun 11-14 Ekim tarihlerinde gerçekleştirileceğini anımsatan Olpak, forumda yakalanan sinerjinin fuara yansıması amacıyla, bu sene çok önemli stratejik bir hamle ile Kongre ve Fuarı aynı mekanda yapma kararı aldıklarını bildirdi.
     Nail Olpak, şunları kaydetti:
     "MÜSİAD'ın düzenlediği IBF Kongresinin ve Fuarının aynı anda yapılıyor olmasının en önemli özelliğinin, İslam iş dünyasını buluşturan dünyadaki en büyük organizasyon olması. Sadece iş adamlarını değil aynı zamanda önemli bir sayıda ülkelerin karar alıcılarını da buluşturuyor olması, ileriye yönelik işbirliklerini geliştirmesi açısından da programlara ayrı bir önem kazandırıyor.
     Kısacası, katılımcı ülkelerin üst düzey yetkilileri ve iş adamlarıyla ikili anlaşmalar imzalanması, ticaret imkanlarının artması anlamına da geliyor. Özellikle MÜSİAD fuarına katılım konusunda üyelerimizin gösterdiği ilgi, teveccüh de geçen sene büyümede gösterdiğimiz anlamlı performansın, günün şartlarına rağmen önümüzdeki yıl da devam etmesine yönelik beklenti ve kararlığı gösteriyor."
    
     -86 ülkeden 5 bin iş adamı katılacak-
    
     Olpak, bu yıl, 86 ülkeden gelen toplam 5 bin iş adamını da sadece İstanbul'da ağırlamakla kalmayacaklarını ifade ederek, sektör ve bölgelere göre seçilecek yabancı iş adamlarını Anadolu'nun farklı bölgelerine taşıyacaklarını söyledi.
     Şimdiden, Bursa, Kayseri, Konya, Kocaeli ve Sakarya'ya gidecek heyetlerin belirlendiğini belirten Olpak, "Sanıyorum bu sayı birkaç güne kadar biraz daha artacak gibi duruyor. Bugün hepimiz yılın ilk yarısındaki, ihracat rakamlarındaki yüzde 16'lık artışa baktığımızda, büyümenin ana motorunun ihracat olduğunu görüyoruz. Zira tüm küresel olumsuzluklara rağmen, ihracatımız artıyor, geleneksel ihracat pazarımız Avrupa'nın payı gerilerken, Sahra altı, Afrika ve Ortadoğu gibi tarihsel hinterlantlarımız ile hacimler artıyor ve alternatif olabilecek, yeni pazarlara ulaşılıyor. MÜSİAD Fuarı ve Forumu da bu pazarlarla işbirliğinin artması açısından da büyük bir önem taşıyor" diye konuştu.
    
     -İslam dünyasının en büyük organizasyonu...-
    
     Fuar ve kongre hakkında bilgi veren MÜSİAD Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Murat Kalsın ise gerçekleştirilecek bu etkinliğin birçok açıdan hem Türk iş dünyası hem de MÜSİAD için oldukça büyük bir önem arz ettiğini söyledi.
     Kalsın, "İçinde bulunduğumuz bu dönemde dünya yeniden şekilleniyor, yakın coğrafyamızda dinamikler değişiyor. Tüm dünyanın hem ekonomik hem politik anlamda bu bölgeleri gündemlerinde ön sıraya aldığına şahit oluyoruz. Mağrip'ten Afganistan'a, hatta oradan Pakistan ve Hindistan'ı dahil ederek Çin Seddi'ne kadar uzanan koca bir alanda cereyan eden olaylar, sosyal ve ekonomik ilişkilerde yeni bir yaklaşımı doğururken bazı ülkelere yeni fırsatları da beraberinde sunuyor. İşte size çizmeye çalıştığım bu resmin tam ortasında ülkemiz, Türkiye yer alıyor" diye konuştu.
     86 ülkeden 5 bin bin yabancı iş adamını buluşturacak bu zirve İslam dünyasının en büyük organizasyon olduğunu vurgulayan Kalsın, şöyle devam etti:
     "İslam dünyasındaki hemen her sivil toplum kuruluşunun kuruluşunda büyük emeği, büyük katkısı olan MÜSİAD, bu coğrafyada fuar ve forumu bir arada gerçekleştiren tek kurum olma özelliğini de barındırıyor. Bakın, sadece 2 yıl önce 3 bin kişi ağırladığımız noktada, bugün neredeyse iki katına ulaşmış bir hedeften, 5 bin kişiden bahsediyoruz. İslam coğrafyasından gelecek bu iş adamlarının sayısına bakınca, ülkemize gösterilen teveccühün ne boyutlarda olduğunu da açıkça görüyoruz.
     11-14 Ekim tarihleri arasında CNR'da düzenlenecek Fuar ve Forum organizasyonları, toplamda 60 bin metrekareye yakın kapalı alanda, 4 ayrı sektörü barındıracak. IBF Kongresi ilk kez Fuar ile birlikte ve aynı gün yapılacak. Sayın Başbakanımızın teşrifleriyle gerçekleştirilecek bu büyük buluşmanın sinerjisi Fuar alanında yeşerecek. Ortak fikirler, ortak sorunlar, ortak çözüm önerileri ve ortak hayaller Forumda konuşulacak ama ortaklıklar fuarda kurulacak. Özlenen işbirliği sağlanan bu büyük platformda bu yıl hayata geçecek."
    
     -1 milyonu aşkın ziyaretçi...-
    
     Kalsın, MÜSİAD'ın 1993 yılından bu yana gerçekleştirdiği ve toplamda 1 milyonu aşkın ziyaretçi tarafından ziyaret edilen fuarların, her seferinde katlanarak büyüdüğünü, daha fazla ticaret anlamına geldiğini ve işbirliklerini geliştirdiğini kaydetti.
     Son 10 yılda Türkiye'nin İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) ülkeleriyle olan ticaretin yüzde 11'den yüzde 20'ler seviyesine çıkmasında MÜSİAD'ın, Fuarlarının ve Forumlarının büyük katkısı olduğunu dile getiren Kalsın, "İnanıyoruz ki, biz bu stratejimizle, bu gayretimizle bu oranı çok kısa bir sürede yüzde 25 mertebesine yükselteceğiz" dedi.
     Kalsın, fuarda 565 yerli firma, 125 yabancı firma ve 25 sivil toplum kuruluşu (STK) olmak üzere toplamda 715 katılımcının yer alacağını bildirerek, Japonya, Hindistan, İngiltere, Malezya, Suudi Arabistan, Libya, Tunus, Mısır, Macaristan, BAE, Almanya ve Fas'ın kendi ülke tanıtımları için stant açacaklarını söyledi.
     İki yıldır sürdürülen tanıtım çalışmalarında 30'a yakın ülkeye 50 tanıtım gezisi düzenlediklerini bildiren Kalsın, "Fuar ve Forum web sitemiz, İngilizce, Almanca, Arapça, Fransızca ve Türkçe olmak üzere 5 ayrı dilde hizmet verdi. Tüm fuar süresince yabancı iş adamlarını sektörlerine göre ayırabilecek, ilgili MÜSİAD üyesi buluşturmaya imkan sağlayacak bir uygulama yapılarak android tabanlı bir yazılım gerçekleştirildi. Şu anda, ceplerimizdeki iPhone'larda kullanılacak bu uygulama ile bu yıl yine bir ilk olarak ileri teknoloji ürünü çözümler hazır hale getirilmiştir" diye konuştu.
     Bütün bunların yanı sıra geçen fuarda başlattıkları Yeni Teknolojiler Sergisinin yine fuarda yer alacağını ve Türkiye'de gerçekleştirilen Ar-Ge çalışmalarının sergileneceğini anlatan Kalsın, bunlar İnsansız Hava Aracı, Arıkopter, Mobil Solar Sistemler, Robot Okulu, Hidrojen Teknesi "Martı", Eko Karavan, Solar Enerjili Araba: 'Arıba' gibi ürünler olduğunu belirtti.
     IBF Kongresinin bu yıl ki temasının "İslam Ülkelerinde Ekonomide ve Siyasette Yükselme Zamanı" olduğunu diye getiren Kalsın, değişim ve dönüşüm hamlesinde, ülkelerin nerede olduğunu, asıl olanın bugünün değil 20 yıl sonrasının nasıl şekilleneceği konusunun bölge ülkelerinin karar alıcılarıyla tartışacaklarını kaydetti.
     Kalsın, "Fas'tan Başbakan düzeyinde, Mısır'dan, Malezya'dan bakan düzeyinde misafirlerimiz bu konuda ülkelerindeki gelişmeleri aktaracaklar. Değişim ve dönüşümün bahar mı, sonbahar mı olduğunu, iş dünyasına sunacağı fırsatların neler olduğunu bir de onlardan dinleyeceğiz" dedi.
    
    
    

Bu haberi 115 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir