İskenderun'da Ro-Ro seferlerinin başlaması -Adalet Bakanı Ergin: -"Komşuda yaşanan sorunlardan…

  • Yazı boyutu
İskenderun'da Ro-Ro seferlerinin başlaması
  -Adalet Bakanı Ergin: 
  -"Komşuda yaşanan sorunlardan…

İskenderun'da Ro-Ro seferlerinin başlaması -Adalet Bakanı Ergin: -"Komşuda yaşanan sorunlardan kaynaklı ihracatımız olumsuza dönmüştü, ama bu limandan yapılan Ro-Ro seferleriyle beraber bu olumsuz tablo değişmeye başladı ve ilk defa 2011 rakamlarını eylül ve ekim aylarında geçmeyi başardık"

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, "Komşuda yaşanan sorunlardan kaynaklı ihracatımız olumsuza dönmüştü, ama bu limandan yapılan Ro-Ro seferleriyle beraber bu olumsuz tablo değişmeye başladı ve ilk defa 2011 rakamlarını eylül ve ekim aylarında geçmeyi başardık" dedi.
     Bakan Ergin, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ile birlikte katıldığı, Limak Port İskenderun Limanı'nda Ro-Ro seferlerinin başlaması dolayısıyla düzenlenen törendeki konuşmasında, 11 ay önce İskenderun Limanı'nın özelleştirilmesiyle ilgili tören yapılırken geleceğe yönelik hayaller kurulduğunu anımsattı.
     Aradan geçen sürede hayallerin gerçeğe dönüştüğünü ve yıllardır atıl kalan limanın potansiyelinin kullanılmaya başlandığını kaydeden Ergin, geç kalınmasına rağmen bu noktalara gelindiğini ifade etti.
     Hatay'ın yıllardır hak ettiği ilgi ve yatırımı alamadığını belirten Ergin, son 10 yılda Türkiye'nin gelişimine paralel olarak kentin de önemli bir mesafe kat ettiğini söyledi.
     Ergin, İskenderun Limanı'nda Limak Holding'in emanetçi konumunda olduğunu, yapılan yatırımların ülkenin zenginliklerini artıracağını kaydetti.
     Hatay'a yapılan yatırımları anlatan Ergin, şöyle devam etti:
     "Hatay 2 milyar doların üzerine çıkmış ihracatı ile Türkiye'de şu an 9'uncu sırada, ithalatta 4,5 milyar doları aşan potansiyeli ile 7'nci il. Toplam dış ticaret hacminde ise toplam 6,5 milyar doların üzerindeki bir hacim ile de 8'inci il. Bunlar çok önemli. Tarımsal üretimde aldığımız pay ortada. Bunlar Hatay'ın potansiyelinin harekete geçirilmesiyle oluşmuş rakamlar. Biz kapasiteyi daha yüksek kullanmaya başladığımızda bu rakamlar daha yukarı gelecek.
     Komşuda yaşanan sorunlardan kaynaklı ihracatımız olumsuza dönmüştü, ama bu limandan yapılan Ro-Ro seferleriyle beraber bu olumsuz tablo değişmeye başladı ve ilk defa 2011 rakamlarını eylül ve ekim aylarında geçmeyi başardık. Bundan sonra kriz öncesi dönemi daha da aşacak bir rakama doğru hızla ilerliyoruz."
     Bakan Ergin, Hatay'a yapılacak baraj ve karayolu yatırımlarını da anlatarak, yatırımların sürdüğünü belirtti.
    
     -Diğer konuşmacılar-
    
     Vali Mehmet Celalettin Lekesiz de İskenderun Limanı'nın Hatay'ın önemli bir değeri olduğunu belirterek, potansiyelin harekete geçirilmesinin ülke ekonomisi için önemli olduğunu vurguladı.
     Limak Holding Yönetim Kurulu Başkanı Nihat Özdemir, limanın işletme hakkını 372 milyon dolarlık teklifle kazandıklarını anımsatarak, ağustos ayından bu yana limandan 5 binden fazla tır ile 3 binden fazla yolcunun gidecekleri limanlara ulaştırıldığını bildirdi.
     Limana yapılan yatırımları anlatan Özdemir, limana gelen ve giden yük çeşitliliğini artırdıklarını söyledi.
     Özdemir, Mısır ve Suudi Arabistan'a yapılan seferlerle ihracatçıların en büyük sıkıntılarından birini ortadan kaldırdıklarını da sözlerine ekledi.
     SİSA Denizcilik Yönetim Kurulu Başkanı Bülent İpek ise deniz taşımacılığı ile ihracata büyük katkı sağladıklarını anlattı.
     Konuşmaların ardından Adalet Bakanı Sadullah Ergin ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı Ro-Ro seferi yapacak geminin kurdelesini keserek, gemiyi gezdi.
    
    
    

Bu haberi 364 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir