İşitme sektöründe eleman sıkıntısı -Ear Teknik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Ağaç:…

  • Yazı boyutu
İşitme sektöründe eleman sıkıntısı 
  -Ear Teknik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Ağaç:…

İşitme sektöründe eleman sıkıntısı -Ear Teknik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Ağaç: -"Sektörde 3-5 bin TL arasında bir ücretle görevlendirilecek kalifiye elamanlara acil ihtiyacımız var"

Ear Teknik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Emin Ağaç, işitme sektörde yoğun kalifiye eleman ihtiyacı olduğunu ifade etti.
     Yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Mehmet Emin Ağaç, "Yurt içinden ve yurt dışından yeni şubelerin açılması için talepler geliyor. Ancak, yeterli odyolog ve akustiker yok. Sektörde 3-5 bin TL arasında bir ücretle görevlendirilecek kalifiye elamanlara acil ihtiyacımız var" dedi.
     Mehmet Emin Ağaç, şunları kaydetti:
     "Sektör sürekli büyüyor. Sektörde milyonlarca dolarlık yatırımlar yapıldı, yeni cihazlar üretildi. Bu ürünleri, ihtiyacı olanlarla buluşturacak, teknik uyarlama yapacak kalifiye elemanlar yok.
     Ear Teknik olarak biz de son bir yılda 1 milyon doların üzerinde Ar-Ge yatırımı yaptık, fabrika kapasitesini artırdık. Dünyada ilk olan yeni işitme cihazları ürettik...Bu ürünleri, ihtiyacı olan insanlarla buluşturmak istiyoruz. Yurt içi ve yurt dışından yeni şube talepleri geliyor. Ancak bu cihazları halka anlatacak, gerekli teknik testleri yapacak eleman sıkıntısı çekiyoruz. Yeni mağazalarda çalıştırılacak yeterli oranda akustiker ve odyolog yok. Örneğin; şu anda Irak ve Azerbaycan'da şubelerimiz var, Hindistan ve Endonezya'da da şube açmak istiyoruz, ama görevlendirecek eleman bulamadık."
     Sektördeki yetişmiş eleman sıkıntısının mesleki eğitimle aşılacağına vurgulayan Mehmet Emin Ağaç, çözüm önerilerini ise şöyle sıraladı:
     "Ülkemizde mevcut bulunan meslek yüksekokulları ne kamunun ne de özel sektörün ihtiyacını karşılayacak düzeyde. Açılan yeni 4 Odyoloji fakültesi gerekli talebi karşılayamaz. Mezun olanlar ancak kamunun ihtiyacını karşılayabilir. 2020 yılından sonra ancak özel sektöre personel verebilirler. Özel hastaneler ve işitme merkezleri kalifiye personel konusunda ciddi sorunlar yaşamaktadır.
     Acil yapılması gerekenlerin başında kamunun sektörden eleman alımını durdurması geliyor. Ayrıca odyometrist yüksekokullarının AB uyumlu müfredata tabi tutulması ve en az 6 ay uygulamalı eğitimin şart koşulması. Odyometrist okullarında kontenjanın artırılması. Odyoloji bölümü açmak isteyen fakültelere kadroların hemen verilmesi ve projelerinin desteklenmesi. Açılmış olan Odyoloji Fakülteleri'nin desteklenmesi ve kontenjanın artırılması."
     Mehmet Emin Ağaç, yukarıda sayılan şartların mümkün olmaması halinde minimum 300 kontenjanlı yeni yüksek okulun açılması, teknik açıdan donatılması gerektiğine dikkati çekerek, "Müfredatın AB uyumlu olması için teori ve uygulamalı eğitim verilmesi. Ayrıca bizimle görüşen iki üniversite Dr. düzeyinde Eğitmen Kadrosu bulamadıkları için bölüm açamadığını ifade ettiler. Yurt dışından kadro tedarikiyle ilgili kolaylığın gösterilmesi ve finanse edilmesi de çözümde katkı sunacaktır" dedi.
     Mehmet Emin Ağaç, diğer bir önerilerinin de sektörlerin kurmuş oldukları vakıf ve derneklerle kendi elemanlarını yetiştirme ruhsatını alarak eğitim kurumlarında personel yetiştirmesi olduğunu belirterek, "Bu çözüm hem özel sektörün gelişmesine katkı sunacaktır hem de devlete yük getirmeyecektir. Örneğin, işitme sektöründe olan derneklerin AB uyumlu müfredatı uygulayarak kendi elemanlarını yetiştirmesi ve Bakanlığın belirleyeceği bir heyet tarafından sınava tabi tutulması çok iyi çözüm olabilir. Avrupa"da bunun çok iyi örnekleri bulunmaktadır" ifade etti.
     Serbest piyasa koşullarında sektörlerin kendi alanında yatırım yapmak durumunda olduğunu ve buradan çıkacak öğrencilerin daha iyi yetişeceğine dikkati çeken Ağaç, şunları kaydetti:
     "Devlet bu konuda denetim mekanizmasını çok iyi işletebilir. Öte yandan, Avrupa ülkeleri mesleki eğitim konusunda harekete geçti. Avrupa ülkeleri işsizlik sorununu, kalifiye elamanla, meslek uzmanları yetiştirerek çözüleceğine inanıyor. Özellikle Almanya'da meslek eğitimi mezunları arasında işsizlik yüzde 5'in altındadır."
    
    
    

Bu haberi 352 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir