İşgücü istatistikleri... -OKFRAM: -"Yılsonu işsizlik oranı tahminimizi yüzde 11 olarak teyit…

  • Yazı boyutu
İşgücü istatistikleri...
  -OKFRAM:
  -"Yılsonu işsizlik oranı tahminimizi yüzde 11 olarak teyit…

İşgücü istatistikleri... -OKFRAM: -"Yılsonu işsizlik oranı tahminimizi yüzde 11 olarak teyit ediyoruz"

Okan Üniversitesi Finansal Riskleri Araştırma ve Uygulama Merkezi (OKFRAM), yılsonu işsizlik oranı tahminlerini yüzde 11 olarak teyit ettiklerini belirtti.
     OKFRAM tarafından işgücü istatistiklerine ilişkin hazırlanan ekonomi bülteninde, TÜİK tarafından son açıklanan işgücü istatistiklerine göre nisan ayında mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranının yüzde 9,0 olarak gerçekleştiği anımsatılırken, şu görüşlere yer verildi:
     "Son dört aylık dönemde ise işsizlik oranlarındaki gerilemenin hız kestiği görülmektedir. Bunda, 2011 yılının ikinci yarısında uygulanmaya başlanan sıkı para ve kredi politikalarının 2012 ilk çeyrekte ekonomik aktiviteyi yavaşlatmaya başlaması etkili olmuştur. Yılın ilk çeyreğinde yüzde 3,2 büyüyen Türkiye, OECD ülkeleri içinde en hızlı yavaşlayan ülke olmuştu. Bu yavaşlamanın işsizlik oranları üzerindeki etkisi kestirmek üzere kriz sonrası verilerle yaptığımız zaman serisi analizine göre; büyümedeki her +1 puanlık değişim işsizlik oranı üzerinde 2 dönem gecikmeyle -0,20 puanlık bir etki yaratmaktadır. Dolayısıyla ilk çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre yaşanan 8 puanlık yavaşlamanın işsizlik oranında üçüncü çeyreğin sonunda 2 puanlık bir artışa neden olabilir. Yani yüzde 11'lik bir işsizlik oranının gözlenmesi olasıdır. Bu doğrultuda yılsonu işsizlik oranı tahminimizi yüzde 11 olarak teyit ediyoruz. "
    
    
    

Bu haberi 206 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir