İşgücü Anketi (3) -Türkiye'de en yüksek işsizlik oranı, yüzde 12,4 ile Güneydoğu Anadolu…

  • Yazı boyutu
İşgücü Anketi (3)
  -Türkiye'de en yüksek işsizlik oranı, yüzde 
  12,4 ile Güneydoğu Anadolu…

İşgücü Anketi (3) -Türkiye'de en yüksek işsizlik oranı, yüzde 12,4 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde görüldü -Geçen yıl 282 bin kişi ile en yüksek istihdam artışı İstanbul Bölgesi'nde gerçekleşti -Okuma-yazma bilmeyenlerin sadece yüzde 19,7'isi iş yaşamında yer alabildi

Türkiye'de en yüksek işsizlik oranı yüzde 12,4 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde gerçekleşti.
     Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Hanehalkı İşgücü İstatistikleri 2012 sonuçlarını açıkladı.
     TÜİK'in Türkiye'yi 12 bölgeye ayırarak yaptığı Düzey-1 hesaplamasına göre, işsizlik oranının en yüksek olduğu bölge yüzde 12,4 ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi, en düşük olduğu bölge yüzde 6,1 ile Batı Karadeniz Bölgesi oldu.
     Erkeklerde işsizlik oranının yüksek olduğu bölge yüzde 13 ile yine Güneydoğu Anadolu Bölgesi olurken, kadınlarda işsizlik en yüksek olduğu bölge de yüzde 14,4 ile İstanbul Bölgesi'nde gerçekleşti.
     En yüksek istihdam artışı da 282 bin kişi ile İstanbul Bölgesi'nde gerçekleşti. Buna karşılık en fazla istihdam azalışı Batı Karadeniz Bölgesi'nde görüldü. Bu bölgede toplam istihdam geçen yıl önceki yıla göre 70 bin kişi azaldı.
     Bölgelerdeki istihdamın sektörel dağılımına bakıldığında, tarım sektörünün payının en yüksek olduğu bölge yüzde 55,2 ile Doğu Karadeniz, sanayi sektörünün payının en yüksek olduğu bölge yüzde 38 ile Doğu Marmara ve yüzde 36,7 ile İstanbul, hizmetler sektörünün payının en yüksek olduğu bölge ise yüzde 63,3 ile Batı Anadolu ve yüzde 62,7 ile İstanbul Bölgeleri oldu.
     En yüksek işgücüne katılma oranı yüzde 55,5 ile Doğu Karadeniz Bölgesi'nde gerçekleşti. Erkeklerde işgücüne katılma oranının en yüksek olduğu bölge yüzde 73,5 ile İstanbul Bölgesi, kadınlarda ise yüzde 43,1 ile Doğu Karadeniz Bölgesi oldu.
    
     -26 bölgeye göre sonuçlar
    
     Türkiye'yi 26 bölgeye ayırarak yapılan Düzey-2 hesaplamasına göre ise kuramsal olmayan çalışma çağındaki nüfusun yüzde 18,1'ini barındıran İstanbul'un, toplam istihdamın da yüzde 18,1'ine sahip olduğu görüldü.
     Çalışma çağındaki nüfus içindeki payı yüzde 6,7 olan Ankara Bölgesi de toplam istihdamın yüzde 6,5'ine sahip oldu. İzmir Bölgesi'nin çalışma çağındaki nüfus içindeki payı yüzde 5,7 iken, toplam istihdamın da yüzde 5,7'sine sahip oldu. Buna karşılık, çalışma çağındaki nüfusun yüzde 3,9'una sahip olan Şanlıurfa, Diyarbakır Bölgesi'nin toplam istihdam içindeki payı yüzde 2,3 olarak belirlendi.
     En yüksek işgücüne katılma oranı yüzde 58,1 ile Zonguldak, Karabük, Bartın Bölgesinde gerçekleşti. Buna yüzde 56,9 ile Antalya, Isparta, Burdur Bölgesi izledi. En düşük işgücüne katılma oranı ise yüzde 28,8 ile Şanlıurfa, Diyarbakır ve yüzde 35 ile Mardin, Batman, Şırnak, Siirt Bölgelerinde oldu.
    
     -Eğitim durumuna göre iş gücüne katılma oranı
    
     Türkiye'de okuma-yazma bilmeyenlerin işgücüne katılma oranı yüzde 19,7'de kaldı. Okuma-yazma bilen fakat bir okul bitirmeyenlerin işgücüne katılma oranı yüzde 33,4, ilkokul mezunlarının işgücüne katılma oranı yüzde 51,4, ilköğretim, ortaokul ve orta dengi meslek okullarından mezun olanların işgücüne katılma oranı yüzde 46,2, genel lise mezunlarının işgücüne katılma oranı yüzde 51,9, meslek lisesi mezunlarının işgücüne katılma oranı yüzde yüzde 64,6 olarak belirlendi.
     En yüksek işgücüne katılma oranı ise yüzde 79,1 ile yüksekokul ve fakülte mezunu grupta oldu. Bu çerçevede, veterinerlik mezunlarının yüzde 88,1'i, yaşam bilimleri mezunlarının yüzde 86,1'i, mühendislik mezunlarının yüzde 86,5'i, hukuk mezunlarının da yüzde 86,1'i iş yaşamında yerini aldı.
     (Bitti)
    
    
    

Bu haberi 174 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir