İSGİD, Romanları girişimci yapacak -İSGİD Başkanı İnanç Kabadayı: -"Toplumun en dezavantajlı ve…

  • Yazı boyutu
İSGİD, Romanları girişimci yapacak
  -İSGİD Başkanı İnanç Kabadayı:
  -"Toplumun en dezavantajlı ve…

İSGİD, Romanları girişimci yapacak -İSGİD Başkanı İnanç Kabadayı: -"Toplumun en dezavantajlı ve maddi olarak zayıf grubu olan Roman vatandaşların topluma entegrasyonu ve ekonomik açıdan gelişimini sağlayacak projelere ihtiyacımız var"

İstanbul Genç Girişimciler Derneği (İSGİD), Roman vatandaşları girişimci yapmak için bir proje başlattı.
     Yapılan açıklamaya göre, İSGİD, Focus Eğitim Kurumları ve Edirne Valiliği'nin ortaklaşa geliştirdiği proje kapsamında 2013 yılı Roman yılı ilan edilerek bir çalışma programı hazırlanacak.
     Projeyle kendi işini kurup büyümek isteyen Roman girişimcilere moda tasarımcılığı, tekstil, sanayi ve sabunculuk alanlarında eğitim desteği sağlanarak istihdamın artırılması hedefleniyor.
     İSGİD Başkanı İnanç Kabadayı, Romanların girişimciliğine destek olmak adına projeye dahil olduklarını belirterek, özellikle kadın girişimciler başta olmak üzere Roman vatandaşların ürettikleri ürünlerin satış ve pazarlamasına her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti.
     Projeye İSGİD dışında Türkiye İhracatçılar Meclisi, ünlü moda tasarımcıları, firmalar ve sivil toplum kuruluşlarının da dahil olduğu kaydeden Kabadayı, "Toplumun en dezavantajlı ve maddi olarak zayıf grubu olan Roman vatandaşların topluma entegrasyonu ve ekonomik açıdan gelişimini sağlayacak projelere ihtiyacımız var. Özellikle Trakya bölgesinde yoğun olarak yaşayan Romanlar 2020 yılında genel nüfusun yüzde 30'una ulaşması bekleniyor. Bu anlamda yeni nüfusa istihdam olanakları sağlamak, bu nüfustan yeni girişimciler yetişmesine destek olmak gerek. Doğru adımlar atılması halinde yakın bir gelecekte Roman iş adamları, girişimciler, sanayiciler ve akademisyenlerin sayısı artacaktır. Amacımız iş ve sosyal yaşamda Romanları bir üst lige çıkarıp toplumsal değer yaratmak" dedi.
     Proje kapsamında ilk olarak 16 Ocak'ta Edirne'de düzenlenecek etkinlik ve programlarda konunun tüm tarafları ve destek veren kuruluşların katılımıyla Roman vatandaşlar için yapılacak çalışmalar masaya yatırılacak.
     Trakya ve Türkiye ekonomisine büyük katkı sağlaması beklenen projede 200 kişiye girişimcilik eğitimleri verilecek, lise ve üniversite öğrencilerine yönelik konferanslar düzenlenerek Roman nüfus arasında sadece yüzde 7 olan lise ve üniversite eğitimi oranını yükseltmek için çalışmalar yapılacak.
    
     -Önyargı istihdamı engelliyor-
    
     Proje kapsamında Romanların hangi iş kollarında ne kadarlık hacme ulaştıkları ve hangi mesleklere eğilimli olduklarına yönelik bir araştırma da yapıldı. Sonuçlara göre Roman vatandaşlar en fazla çiçekçilik, müzik, kurbağa toplayıcılığı, eskicilik ve kağıt toplayıcılığı yapıyor. Eğitimli grup arasında ise avukat, doktor, öğretmen ve iş adamları bulunuyor.
     Araştırmada, Roman vatandaşların yaşadığı sorunların, toplumdan dışlanmaları sebebiyle kendilerine ayrılan gelişmemiş mahallelerde olumsuz koşullarda yaşamaları, nüfus oranının sadece yüzde 7'sinin lise ve üniversite mezunlarından oluşması, kendilerine karşı önyargı sebebiyle eğitimli bile olsalar istihdam edilmekte zorlanmaları, eğitim alıp meslek sahibi olan kişilerin de toplumun önyargıları sebebiyle Roman olduklarını gizleyerek sosyal hayatta bulunmaları olduğu belirtildi.
    
    
    

Bu haberi 137 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir