İSGİD'den, Aydın Üniversitesi ile "girişimcilik protokolü" -Öğrenciler İSGİD'e üye iş adamlarından…

  • Yazı boyutu
İSGİD'den, Aydın Üniversitesi ile "girişimcilik protokolü"
  -Öğrenciler İSGİD'e üye iş adamlarından…

İSGİD'den, Aydın Üniversitesi ile "girişimcilik protokolü" -Öğrenciler İSGİD'e üye iş adamlarından girişimcilik dersleri alacak -İSGİD Başkanı İnanç Kabadayı: -"Yapılan araştırmalara göre Türkiye'de 15-29 yaş arası her iki gençten birisi girişimci olup kendi işinin patronu olmayı istiyor"

İstanbul Genç Girişimciler Derneği (İSGİD) ile Aydın Üniversitesi arasında imzalanan protokolle öğrenciler girişimciliği iş adamlarından öğrenecek.
     Yapılan açıklamaya göre, derneğe üye iş adamları girişimcilik derslerinde öğrencilere iş dünyasında nelerin yapılıp nelerin yapılmaması gerektiğini yaşanmış hikayelerle anlatacak.
     İSGİD Başkanı İnanç Kabadayı ve İstanbul Aydın Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Alev Katranlı arasında imzalanan protokol sonrası öğrencilere ilk dersi İnanç Kabadayı verdi.
     Açıklamada görüşlerine yer verilen Kabadayı, Türkiye'de girişimcilik ruhunun pek çok Avrupa ülkesinden daha yüksek olduğunu ifade etti.
     Buna rağmen Türkiye'nin başarıya ulaşmış girişimci sayısı bakımından çok gerilerde olduğuna işaret eden Kabadayı, yapılan araştırmalara göre Türkiye'de 15-29 yaş arası her iki gençten birinin girişimci olup kendi işinin patronu olmayı istediğini dile getirdi.
     OECD ülkelerinde yüzde 15 olan girişimi başarıya taşıma oranının Türkiye'de yüzde 3'lerde kaldığına dikkati çeken Kabadayı, "İş kurup büyümek isteyen girişimci sayısı fazla, fakat bunu nasıl yapacağını, hangi sektöre yatırım yapıp finansı nasıl yöneteceğini bilen girişimci sayısı çok az. Türkiye'de yeni kurulan işletmelerin yüzde 35'i ilk 5 yılı tamamlayabiliyor" bilgisini verdi.
     Kabadayı, başarısız girişimciler incelendiğinde ise yatırım yapılan alandaki tecrübesizlik, kötü yönetim, iş ilişkilerinin zayıflığı, finansa ulaşma ve finans yönetimi hatası, katma değerli inovatif ürünler üretememe ve yabancı dil eksikliği gibi sorunların öne çıktığını aktardı.
     Girişimcilerin, deneme yanılma yöntemleriyle plansız programsız yol alarak hüsrana uğradığını anlatan Kabadayı, girişimci yetiştirme projeleri kapsamında üniversitelerle işbirliği protokolleri imzaladıklarını anımsattı.
    
     -"Önde gelen büyük markalarının temsilcileri derslere girecek"-
    
     İlk olarak Aydın Üniversitesi'yle başlattıkları çalışma ile öğrencilere ne gibi sorunlarla karşılaşabileceklerini ve çözüm yollarını anlattıklarını dile getiren Kabadayı, şunları kaydetti:
     "Şu anda 3 farklı üniversite ile görüşmelerimiz devam ediyor, projemiz kapsamında öğrencilere kapsamlı bir yol haritası çiziyoruz. Türkiye'nin önde gelen büyük markalarının temsilcileri derslere girerek başarı sırlarını öğrencilerle paylaşacak.
     Türkiye'de bilişim, perakende, inşaat, tekstil ve imalat sanayi alanında büyük fırsatlar var. Üniversitelerden mezun olan gençler daha yeterince tecrübe edinmeden ve kendini geliştirmeden girişimci olmak istiyor. Bu da felaketle sonuçlanıyor. Bu anlamda üniversitelerde girişimcilik alanında ders sayısı artırılmalı. Başarılı girişimcilerin hikayeleri dinlendiğinde yatırım yapılan alanda her kademede çalışmış olmaları, sundukları ürün ve hizmetin pazarda bir ihtiyaca cevap verdiği ve girişimcilerin kendilerini her alanda geliştirdikleri dikkat çekiyor."
    
    
    

Bu haberi 198 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir