İSGİD Başkanı Kabadayı: -"Döviz ve mevduatın eski cazibesini yitirmesi birikimleri konut ve…

  • Yazı boyutu
İSGİD Başkanı Kabadayı:
  -"Döviz ve mevduatın eski cazibesini yitirmesi 
  birikimleri konut ve…

İSGİD Başkanı Kabadayı: -"Döviz ve mevduatın eski cazibesini yitirmesi birikimleri konut ve otomotive yönlendirecek" -"Tüketim ve yatırım harcamalarının artmasıyla ekonominin daha da canlanmasını ve yıl sonunda yüzde 4'ün üzerinde bir büyüme rakamına ulaşılmasını bekliyoruz"

İstanbul Genç Girişimciler Derneği (İSGİD) Başkanı İnanç Kabadayı, döviz ve mevduatın eski cazibesini yitirmesinin, bu yıl birikimleri konut ve otomotive yönlendireceğini, tüketim ve yatırım harcamalarının artmasıyla ekonominin yıl sonunda yüzde 4'ün üzerinde bir büyüyeceğini belirtti.
     Yapılan açıklamaya göre, Kabadayı, yerli ve yabancı yatırımların daha cesur kararlar verebileceği ve ekonomide olumlu büyüme rakamlarının yakalanacağı bir yıl beklediklerini ifade etti.
     Geçen yılın nispeten sisli bir yıl olduğunu dile getiren Kabadayı, "Tedirginliklerin hakim olduğu, iş çevrelerinin yatırım kararlarında temkinli davrandığı bir yılı geride bıraktık" değerlendirmesini yaptı.
     Kabadayı, 2013 yılının ise artık çarkların dönmeye başladığı, yatırımların artacağı ve işsizlik sorununun daha da azalacağı bir yıl olmasını beklediklerini aktardı.
    
     -"yenilenebilir enerji yatırımlarında seferberlik başlatmalı"-
    
     Tüketim ve yatırım harcamalarının artmasıyla ekonominin daha da canlanmasını ve yıl sonunda yüzde 4'ün üzerinde bir büyüme rakamına ulaşılmasını beklediklerini vurgulayan Kabadayı, 2013 yılında en büyük sorunun ise gene işsizlik ve cari açık olacağını belirtti.
     Kabadayı, şunları kaydetti:
     "Maalesef yüksek cari açık ekonomimizin yumuşak karnı. Elde edilen başarılar her zaman cari açığın gölgesinde kalıyor. Büyük kısmı enerji ithalatından oluşan cari açığa çözüm bulmak için Türkiye, güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji yatırımlarında topyekun bir seferberlik başlatmalı.
     Ekonomideki soğutma çalışmaları nedeniyle askıya alınan pek çok yatırım kararının yeniden gündeme alınması ve iş dünyasının üzerindeki belirsizlik ortamının kaybolmasını bekliyoruz."
    
     -"Konut ve otomotive talep artacak"-
    
     Bu yılın inşaat, otomotiv, imalat sanayi gibi sektörlerde olumlu bir yıl olacağına dikkati çeken Kabadayı, "Faizlerin düşmesi ve istikrar ortamı piyasaya ciddi bir hareketlilik getirecek. Döviz ve mevduatın eski cazibesini yitirmesi birikimleri konut ve otomotive yönlendirecek. Yabancıya konut satışı, kentsel dönüşüm ve faiz oranlarındaki gerilemenin de etkisi ile gayrimenkul, yatırımcıların liste başı enstrümanlarından biri olacak. 2013'te ayaklar frenden kalkarak gaza basılacak" yorumunda bulundu.
     Kabadayı, global ekonomide veya Türkiye ekonomisinde yaşanacak olası riskleri, olumsuz senaryoları da göz ardı etmeden çarkları döndürme zamanının geldiğine işaret ederek, elde edilen fırsatlar değerlendirilerek büyüme, istihdam ve yatırım imkanlarının desteklenmesi gerektiğini vurguladı.
    
    
    

Bu haberi 201 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir