ISAF'ın Afganistan'dan geriye intikali -Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı: "ISAF'ın…

  • Yazı boyutu
ISAF'ın Afganistan'dan geriye intikali
  -Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı:
  "ISAF'ın…

ISAF'ın Afganistan'dan geriye intikali -Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı: "ISAF'ın Afganistan'dan geriye intikaline ilişkin olarak bazı NATO ülkeleri, Trabzon deniz ve havalimanlarını kullanarak taşımalarını gerçekleştirdi"

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti'nin (ISAF) Afganistan'dan geriye intikaline ilişkin olarak bazı NATO ülkelerinin, Trabzon deniz ve havalimanlarını kullanarak taşımalarını gerçekleştirdiklerini bildirdi.
     Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, NATO makamlarınca, ISAF Harekatının 2014 yılı sonunda tamamlanmasının planlandığı belirtilerek, bu bağlamda, ISAF Harekatına katılan ülkelerin, Afganistan'daki görevini tamamlayan birlik, teçhizat ve malzemelerini kendi ülkelerine geri intikal ettirmeye yönelik planlama çalışmalarına devam ettiği ifade edildi.
     ISAF Harekatına katılan ülkelerden bazılarının Türkiye'nin transit geçiş imkanlarından istifade etmek maksadıyla talepte bulunduklarının kaydedildiği açıklamada, şunlar bildirildi:
     "Söz konusu ülkeler, çeşitli araç ve malzemelerini Afganistan'dan havayoluyla ülkemize taşımayı müteakip başta Trabzon limanı olmak üzere Türk limanlarından ülkelerine gemiler vasıtasıyla intikal ettirmeyi öngörmektedirler. ISAF'ın Afganistan'dan geriye intikaline ilişkin ülkemize gelen talepler, Bakanlığımız koordinatörlüğünde, Genelkurmay Başkanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı temsilcilerinin katılımıyla oluşturulan Görev Gücü tarafından değerlendirilmektedir. ISAF'ın Afganistan'dan geriye intikaline ilişkin olarak bazı NATO ülkeleri, Trabzon deniz ve havalimanlarını kullanarak taşımalarını gerçekleştirmişlerdir. NATO ülkelerinden Görev Gücü'ne gelen diğer talepler değerlendirilme aşamasındadır. Görev Gücü ve yerel makamlar, geriye intikale ilişkin faaliyetleri koordineli olarak sürdürmektedirler."
    
    
    

Bu haberi 290 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir