İş Yatırım'ın altın varantları yarın İMKB'de işlem görecek

  • Yazı boyutu
İş Yatırım'ın altın varantları yarın İMKB'de işlem görecek

İş Yatırım'ın altın varantları yarın İMKB'de işlem görecek

İş Yatırım Menkul Değerler AŞ'nin, Türk Lirası ve döviz kurundaki hareketlerden etkilenmek istemeyen yatırımcılar için dört yeni altın varantı yarın İMKB'de işlem görmeye başlayacak.
     Şirket açıklamasında 2010 yılından bu yana 148 adet varant ihraç eden İş Yatırım'ın yatırımcılara yeni ürünler sunmaya devam ettiği belirtildi.
     Türk Lirası-döviz kurundaki hareketlerden etkilenmek istemeyen yatırımcılar için dört yeni altın varantının yarın İMKB'de işlem görmeye başlayacağı kaydedildi. Halen işlem gören altının Türk Lirası fiyatı üzerine çıkarılmış varantlara ek olarak yeni varantlar ile yatırımcılar altının hareketine Türk Lirası-Amerikan Doları kurundan etkilenmeden yatırım yapabilecekleri bildirilen açıklamada, yatırımcının bakış açısına göre Quanto veya Flexo diye tabir edilen varant seçenekleri sunulduğu ifade edildi.
     Yatırımlarına Türk Lirası tarafından bakanlar için Quanto, döviz tarafından bakanlar için Flexo varantları sunulduğu belirtilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:
     "Quanto varantlarda bir Amerikan Doları, bir Türk Lirası'na sabitlenecek. Altının yurt dışındaki dolar fiyatını baz alan varant, olası uzlaşı ödemelerini döviz kuru ne olursa olsun sabit kurdan yapacak. Böylece yatırımcı, döviz kuru ne olursa olsun altının dolar fiyatının değişmesi durumunda ne kadar Türk Lirası elde edeceğini bilecek. Flexo varantlarda ise altının yurt dışı fiyatı üzerine çıkarılan varantın olası ödemeleri dolar bazında hesaplanacak ve cari kur ile Türk Lirası olarak ödenecek; yatırımcının olası kullanım sonrası elde edeceği ödemenin dolar karşılığı sabitlenmiş olacak. Böylece yatırımcı döviz kuru ne olursa olsun altının dolar fiyatının değişmesi durumunda elde edilecek TL ödemenin karşılığının ne kadar dolar olacağını bilecek."
     Açıklamada görüşlerine yer verilen İş Yatırım Yurtiçi Piyasalar Müdürü Yasin Demir, "2010 senesinden beri 148 adet varant ihraç ederek bu konuda önemli bir bilgi birikimi elde ettik. Egzotik ihraçlar ile varant piyasasında ne kadar iddialı olduğumuzun mesajını vermek istiyoruz. Yatırımcıya iyi servis vererek varant piyasasındaki yerimizi güçlendirmeyi hedefliyoruz" ifadelerini kullandı.
     İş Yatırım halen İMKB 30 Endeksi, 10 Hisse Senedi, Altın ve Dolar Kuru üzerine varant ihraç ediyor.
     Yatırımcılar Flexo ve Quanto varantlar hakkında açıklamalar ve varantlar ile oluşturulabilecek stratejiler için blog.isyatirim.com.tr ve www.isvarant.com adreslerinden daha detaylı bilgi elde edebilecek.
    
    
    

Bu haberi 157 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir