"İş'le Buluşmalar Toplantıları" -Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Bali: -"Ekonomik büyüme…

  • Yazı boyutu
"İş'le Buluşmalar Toplantıları"
  -Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Bali: 
  -"Ekonomik büyüme…

"İş'le Buluşmalar Toplantıları" -Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Bali: -"Ekonomik büyüme performansı bakımından bütçe ve borç istatistikleri bakımından, enflasyon performansı bakımından Türkiye son derece olumlu yönde ayrışıyor" -ŞUTSO Başkanı Ertekin: -"Suriye'deki olaylar, Türkiye'nin sınır kentlerinin ekonomilerine ciddi sıkıntı verdi"

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, "Ekonomik büyüme performansı bakımından bütçe ve borç istatistikleri bakımından, enflasyon performansı bakımından Türkiye son derece olumlu yönde ayrışıyor" dedi.
     Bali, "İş'le Buluşmalar Toplantıları"nın Şanlıurfa ayağında yaptığı konuşmada, kısa dönemli, sadece kurum çıkarlarını öne alan politikaların uzun dönemde kimseye yarar sağlamayacağını ifade etti.
     Dünya ve Türkiye ekonomisindeki son duruma ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bali, dünyada ve Avrupa'daki krize rağmen Türkiye'nin ayrışan olumlu ekonomisiyle dikkati çektiğini söyledi.
     Bali, krizi yaşayan ülkelerin bazılarında işsizlik oranlarının ciddi boyutlara ulaştığına değinerek, şöyle devam etti:
     "Artık buna ekonomik problem demek mümkün değil. Bu, artık sosyal, kültürel problem. Olsa olsa savaşa ve felakete benzer bir sorun olarak tablo izah edilebilir. Buna karşılık 'ne tür önlemler alınıyor' diye bakılıyorsa, devletler oluşan riskleri devralıyor. Yani riskler diğer bir ifadeyle yer değiştiriyor. Yer değiştirmesi demek küçüleceği anlamına gelmiyor. Nitekim problemler devletlere mal edilince bu sefer devletlerin itibarı hasar görmektedir. Avrupa'da bunun örnekleri ekonomide görülmektedir. Türkiye, bu konjonktürde önemli göstergelerle makro ekonomik temel, olumlu göstergelerle bir ayrışma süreci yaşıyor. Nedir bu süreçteki olumlu göstergeler, acaba kendiliğinden ya da tesadüfi olup, olmayacağı, sürdürülebilirliği bakımından mutlaka tartışılmalı. Ekonomik büyüme performansı bakımından bütçe ve borç istatistikleri bakımından, enflasyon performansı bakımından Türkiye son derece olumlu yönde ayrışıyor."
    
     -Diğer konuşmacılar
    
     Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç de kentin çok ciddi bir potansiyelinini bulunmasına rağmen hak ettiği yerde olmadığını söyledi.
     Vali Güvenç, özellikle kentte turizmi canlandırmaya yönelik ciddi projelerin çalışmasını yaptıklarını ifade etti.
     Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) Başkanı Eyüp Sabri Ertekin ise katılımcılara kentin sosyo ekonomik yapısına ilişkin slayt eşliğinde bilgi verdi.
     Özellikle Suriye'de yaşanan karışıklıklara değinen Ertekin, "Suriye'deki olaylar, Türkiye'nin sınır kentlerinin ekonomilerine ciddi sıkıntı verdi" dedi.
     Son dönemde teşvik paketi sayesinde çok sayıda iş adamının yatırım yaptığını belirten Sabri Ertekin, teşviklerle ilgili mevcut işletmelere ise SGK ve gelir vergisi desteği sağlanmasını beklediklerini kaydetti.
    
    
    

Bu haberi 390 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir