İş adamlarından barış ve istikrar talebi -Türk-Arap Ülkeleri İşadamları Derneği Genel Başkanı…

  • Yazı boyutu
İş adamlarından barış ve istikrar talebi
  -Türk-Arap Ülkeleri İşadamları Derneği 
  Genel Başkanı…

İş adamlarından barış ve istikrar talebi -Türk-Arap Ülkeleri İşadamları Derneği Genel Başkanı Ucuz: -"Ticaret, transit ticaret, turizm faaliyetleri adeta durdu. Bu durum artık sona ermeli. Suriye'deki ateş durmalı. Barış ve demokrasi ortamı oluşturulması sağlanmalı"

Türk-Arap Ülkeleri İşadamları Derneği (TURAB) Genel Başkanı Emin Ucuz, Suriye ve Irak'taki gerilimin Türk iş dünyasında endişe yarattığını belirterek, bölgede bir an önce barış ve istikrar ortamının sağlanması gerektiğini bildirdi.
     Merkezi Mersin'de bulunan Türkiye genelinde ise İzmir ve Gaziantep'te şubeleri olan TURAB'ın genel başkanı Ucuz, yaptığı açıklamada, özellikle Suriye'de insanlık dramına dönüşen olayların insani olarak kabul edilemeyecek seviyeye ulaştığını vurguladı.
     Olayların insani boyutunun bir diğer ayağının ise temel ihtiyaçların karşılanamaması ve ekonomik kayıplar olduğunu belirten Ucuz, şunları kaydetti:
     "Suriye'de halk ne yapacağını bilmez bir halde, canını kurtarma derdinde. Ülkeyi doyuran, giydiren, geliştiren iş adamları ise şaşkın vaziyette. Bölgenin en önemli ülkelerinden biri olan Suriye'de yaşanan bu olaylar Türkiye'yi de olumsuz etkilemekte. Gerek siyasi gerekse ekonomik açıdan kayıpların artması endişe verici. Özellikle bölgemiz hem ekonomik hem de sosyal anlamda Suriye'deki olaylar nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşamakta. Ticaret, transit ticaret, turizm faaliyetleri adeta durdu. Bu durum artık sona ermeli. Suriye'deki ateş durmalı. Barış ve demokrasi ortamı oluşturulması sağlanmalı. Orta Doğu'da barış ve istikrarın sağlanmasında Türkiye'nin rolü büyüktür. Bu kapsamda Türk hükümetinin Suriye'ye yönelik dikkatli ve hassas çalışmaları memnuniyet verici. Bu çabalar artarak sürmeli. Öte yandan Suriye'deki iç karışıklık bittiğinde bölge iş adamlarımızın avantajlı olacağı da unutulmamalı ve bağlar koparılmamalı."
     Ucuz, Suriye'de yaşanan olaylar nedeniyle Irak'a ilginin arttığına, ancak Irak'taki gerilimin de endişe verici olduğuna dikkati çekerek, şöyle devam etti:
     "Irak bugün Almanya'dan sonra en çok ihracat yaptığımız ikinci ülke konumundadır. Suriye'de yaşanan gerilim nedeniyle transit ticaret de Irak'a kaymıştır. Ancak Irak'ta merkezi hükümet ile yerel hükümet arasındaki gerilim iş dünyasını tedirgin etmekte. Bu duruma bir an önce son verilmeli ve istikrar sağlanmalı. Gelecek vaat eden Irak'ın bu durumu sonlandırması için bölgenin rol model ülkesi konumundaki Türkiye'nin katkıları önemlidir."
     Türkiye Cumhuriyeti'nin 100'üncü kuruluş yıl dönümünün kutlanacağı 2023'te gerçekleştirilmesi hedeflenen 500 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmak için öncelikle komşularla ticaretin arttırılmasının büyük önem taşıdığına değinen Ucuz, "Türkiye bu yolda son zamanlarda önemli mesafeler kat etmiştir. Verdiğimiz emeklerin karşılığını alacağımız bir süreçte yaşanan istikrarsızlıklar ve gerilimler moral bozucu, endişe vericidir. Bunların giderilmesi ile Türk iş dünyasının bölgedeki atağı büyüyerek devam edecektir" ifadelerini kullandı.
    
    
    

Bu haberi 182 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir