İrlanda'nın bankacılık sorunu

  • Yazı boyutu
İrlanda'nın bankacılık sorunu

İrlanda hükümeti, banka borçlarıyla ilgili giderek derinleşen sorunların çözümü için Avrupalı ortaklarından destek arayışına yoğunlaştı.

     İrlanda Başbakan Yardımcısı Eamon Gilmore, devlet kanalı RTE'ye yaptığı açıklamada, banka borçları konusunda İrlanda'ya kolaylık sağlayacak bir anlaşma için Avrupa'dan siyasi destek toplamaya çalıştıklarını söyledi.
     Gilmore, bu çerçevede Avrupa İstikrar Mekanizması'nın (ESM) fonlarından doğrudan yararlanılmasının da bir seçenek olabileceğini belirterek, 31 Mayıs'taki AB bütçe anlaşması referandumundan "evet" sonucu çıkmasının bu konudaki görüşmelerde "İrlanda'nın elini güçlendirdiğini" ifade etti.
     Perşembe günü düzenlenen referandumda, İrlanda halkının yüzde 60,3'ü AB'nin bütçe disiplinini güçlendirmeyi hedefleyen hükümetlerarası anlaşmanın onaylanmasına destek vermişti.
     Referandum kampanyası boyunca hükümet, anlaşmanın geri çevrilmesinin İrlanda'nın ESM fonlarından yararlanamamasına yol açacağı uyarısında bulunmuştu.
     İrlanda Başbakanı Enda Kenny'nin de, referandum sonucunun netleşmesinin hemen ardından Almanya Başbakanı Angela Merkel ve bazı Avrupalı liderlere, banka borcu yükünü hafifletecek bir anlaşma için destek talebini ilettiği belirtiliyor.
    
    
    


Bu haberi 192 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir