İran, Türkmenistan'dan doğalgaz alımını durdurdu

  • Yazı boyutu
İran, Türkmenistan'dan doğalgaz alımını durdurdu

İran, Türkmenistan'dan doğalgaz alımını durdurdu

İran'ın, fiyat anlaşmazlığından dolayı Türkmenistan'dan doğalgaz alımını durdurduğu bildirildi.
     Mehr Haber Ajansı'nın haberine göre, Petrol Bakanı Rüstem Kasımi, Türkmenistan'dan doğalgaz ithalinin ikinci bir karara dek durdurulduğunu söyledi.
     Doğalgaz fiyatındaki anlaşmazlıktan dolayı böyle bir karar verildiğini belirten Kasımi, anlaşma sağlanması durumunda Türkmenistan'dan yeniden doğalgaz alacaklarını kaydetti.
     Kasımi, ülkenin doğu ve kuzeydoğusunda kullanılan Türkmen doğalgazının telafi edileceğini, kışa hazırlıklı olduklarını ifade etti.
     Büyük bir bölümü güneyde üretilen doğalgazı, ülkenin tüm noktalarına ulaştıracak doğalgaz hattı yapımının devam ettiğini anlatan Kasımi, projenin hayata geçmesiyle Hazar Denizi kıyısındaki eyaletlere yerli doğalgaz verileceğini vurguladı.
     Dünyanın en çok doğalgaz üreten ülkelerinden olan İran, ülkenin kuzey ve kuzeydoğu kesimlerinin doğalgaz ihtiyacını coğrafi yakınlıktan dolayı Türkmenistan'dan karşılıyordu.
    
    
    

Bu haberi 138 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir