İran-Türkiye enerji ticareti -İran'dan enterkonneksiyon hattından elektrik ithalatı yapmak…

  • Yazı boyutu
İran-Türkiye enerji ticareti
  -İran'dan enterkonneksiyon hattından elektrik ithalatı yapmak…

İran-Türkiye enerji ticareti -İran'dan enterkonneksiyon hattından elektrik ithalatı yapmak isteyen toptan satış lisansı sahibi tüzel kişiler, 8 Ekim 2012 tarihine kadar EPDK'ya başvuruda bulunabilecekler

İran'dan enterkonneksiyon hattından elektrik ithalatı yapmak isteyen toptan satış lisansı sahibi tüzel kişiler, 8 Ekim 2012 tarihi mesai bitimine kadar Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na (EPDK) başvuruda bulunabilecekler.
     EPDK'nın konuyla ilgili duyurusunda, Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi (TEİAŞ) Genel Müdürlüğü tarafından duyurulan Mevcut Enterkonneksiyon Hatlarının Net Transfer Kapasiteleri duyurusu kapsamında, izole bölge besleme yöntemiyle Türkiye-İran arasında mevcut Başkale-Khoy enerji iletim hattından kullanıma açık kapasite olan 250 Megavata (MW) kadar elektrik enerjisi ithalatı faaliyetinde bulunabilme yönünde Kuruma başvuruda bulunulduğu kaydedildi.
     Duyuruda, TEİAŞ Genel Müdürlüğünün "...İran'dan yapılmakta olan 150 MW kapasitede elektrik ithalatının 1 Ocak 2013 tarihine kadar, Eylül ve Ekim 2012 ayları için toplamda 300 MW, Kasım ve Aralık ayları için toplamda 400 MW kapasiteye yükseltilmesi uygun görüldüğü" yönündeki görüşü dikkate alınarak, aynı hattı kullanmak suretiyle İran'dan söz konusu hat kullanılmak üzere elektrik enerjisi ithalatı faaliyetinde bulunmak isteyen toptan satış lisansı sahibi tüzel kişilerin de 8 Ekim 2012 tarihi mesai bitimine kadar Kuruma başvuruda bulunmaları gerektiği bildirildi.
    
    
    

Bu haberi 160 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir