İran Riyali'nin döviz karşısındaki değer kaybı -Uzmanlar Meclisi Üyesi Ayetullah Hatemi:…

  • Yazı boyutu
İran Riyali'nin döviz karşısındaki değer kaybı
  -Uzmanlar Meclisi Üyesi Ayetullah Hatemi:…

İran Riyali'nin döviz karşısındaki değer kaybı -Uzmanlar Meclisi Üyesi Ayetullah Hatemi: -"Ekonomik kriz söz konusu değil. Tabi ki sorunlarımız var, geçen 33 yılda olduğu gibi" -"Ekonomik kriz içinde olan ülke aranıyorsa, bize yaptırım uygulayan ülkelere bakılsın"

İran Uzmanlar Meclisi Üyesi Ayetullah Ahmed Hatemi, ülkede ekonomik sorunlar olduğunu ancak bunun kriz olarak adlandırılamayacağını söyledi.
     Ayetullah Hatemi, Tahran Üniversitesi bahçesinde verdiği Cuma Hutbesi'nde ülkedeki ekonomik gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.
     Ülkedeki mevcut ekonomik durumu normal olarak niteleyen Hatemi, "Ekonomik kriz söz konusu değil. Tabi ki sorunlarımız var, geçen 33 yılda olduğu gibi" ifadesini kullandı.
     Ekonomik sıkıntıların bir kısmının yaptırımların bir sonucu olduğunu belirten Hatemi, iç kaynaklı diğer sebeplerin de görmezlikten gelinemeyeceğini kaydetti.
     İran'a yaptırım uygulayan ülkelerin kriz beklentilerinin gerçekleşmediğini anlatan Ayetullah Hatemi, "Ekonomik kriz içinde olan ülke aranıyorsa, bize yaptırım uygulayan ülkelere bakılsın. ABD ve Avrupa ülkeleri krizi halletmede acizler" diye konuştu.
     Ayetullah Hatemi, İran'a karşı tam anlamıyla ekonomik bir savaş yürütüldüğünü belirterek, mevcut ekonomik sorunların aşılması için ilgili tüm birimleri işbirliği içinde olmaya çağırdı.
     Halkın fedakarlık ve özveriyle daha büyük sorunları geride bıraktığını hatırlatan Hatemi, döviz piyasasındaki dalgalanmalar ve ekonomideki olumsuz etkilerinde rol alan fırsatçıların belirlenerek adalet önüne çıkarılmasını istedi.
     İran Riyali'nin döviz karşısında yaklaşık bir buçuk yıl önce başlayan değer kaybı, geçtiğimiz hafta zirveye ulaşmış, altın ve bazı ithal ürünlerin fiyatlarında kayda değer artışlar gözlenmişti.
     Hafta başında serbest piyasada 36.100 Riyal'den işlem gören bir ABD Doları, dün 30.000 Riyal'e kadar geriledi.
    
    
    

Bu haberi 159 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir