İran -Riyal'in döviz karşısındaki değer kaybı sürüyor

  • Yazı boyutu
İran
  -Riyal'in döviz karşısındaki değer kaybı sürüyor

İran -Riyal'in döviz karşısındaki değer kaybı sürüyor

İran Riyali'nin, döviz karşısındaki değer kaybına paralel olarak altın ve bazı ithal ürünlerde kayda değer fiyat artışları gözleniyor.
     İran Riyali'nin özellikle ABD Doları karşısında yaklaşık bir buçuk yıl önce başlayan değer kaybı, son günlerde yüzde 50 oranında arttı.
     Üç farklı kur sisteminin uygulandığı ülkede; serbest piyasada dolar 36.100 Riyal'den işlem görürken, Merkez Bankası yurt dışına çıkacaklar için belli bir limite kadar 12.260 Riyal'den dolar satıyor.
     Hükümetin kısa bir süre önce kurduğu Döviz Mübadele Merkezi'nde de ihracat ve ithalat yapanlara yönelik olarak dolar 26.720 Riyal'den işlem görüyor.
     Basında yer alan haberlerde temel ihtiyaç ürünleri dışındaki bazı ithal ve lüks ürünlerin fiyatlarında özellikle son günlerde dolara bağlı artışlar olduğu belirtiliyor.
     Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, dünkü basın toplantısında petrol ve bankacılık sistemini hedef alan yaptırımlardan dolayı milli paranın değer kaybettiğini belirtmişti.
     Yurt içindeki fırsatçıların da psikolojik savaşla aynı amaca hizmet ettiklerini belirten Ahmedinejad, mevcut durumun eninde sonunda düzeleceğini ifade etmişti.
     Ekonomi Bakanı Şemseddin Hüseyni de bir televizyon programında yaptığı açıklamada, dövizin zamanla riyal karşısında değer kaybedeceğini belirtti.
     İran Riyali'nin döviz karşısındaki değer kaybının bir buçuk yıl öncesinden başladığını ve bunda da İran'a karşı yürütülen ekonomik savaşın etkili olduğunu anlatan Hüseyni, döviz piyasasının kontrol edileceğini ve döviz arzı sağlanacağını söyledi.
     Bu arada, döviz fiyatlarında son günlerdeki keskin artışlardan sonra başlayan belirsizlikten dolayı bazı döviz bürolarının alım-satımı durdurduğu belirtiliyor.
    
    
    

Bu haberi 147 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir