İran "lüks ithalatı" yasakladı

  • Yazı boyutu
İran "lüks ithalatı" yasakladı

İran "lüks ithalatı" yasakladı

İran'da döviz tasarrufu ve yerli üretimi teşvik tedbirleri kapsamında, lüks tüketim maddeleri olarak adlandırılan bazı ürünlerin ithalat ve ihracatı durduruldu.
     İran basınında yer alan haberlere göre, Bakanlar Kurulu, "döviz tasarrufu, yerli üretimi artırma, tüketici ve üreticileri koruma" gerekçesiyle ithalatı ve ihracatı durdurulan ürünlerin yeni listesini açıkladı.
     Buna göre, lüks ve temel tüketim maddesi olmayan ürünler kapsamında yer alan mobilya, beyaz eşya, klima, otomobil, oyuncak, giyim, diz üstü bilgisayar, cep telefonu, kakao, kahve, kozmetik, saat, motosiklet, halı ve bazı gıda ürünleri ile inşaat malzemeleri artık ithal edilemeyecek. Ancak diz üstü bilgisayar ve cep telefonu gibi diğer bazı ürünler arz-talep dengesine göre gelecekte listeden çıkarılabilecek.
     İhracatı yasaklanan ürünlerin başında ise gıda ve kimyasal ürünler geliyor. Buna göre; buğday, arpa, mısır, soya başta olmak üzere birçok tahıl ürünü ile kırmızı et, süt tozu, yağ çeşitleri, canlı hayvan, ham deri, araba lastiği, kağıt, çelik ve bazı kimyasal ürünler ikinci bir karara dek ihraç edilemeyecek.
     İran'a uygulanan ekonomik yaptırımların etkisini azaltma tedbirleri kapsamında belli aralıklarla ithalat ve ihracata yönelik düzenlemeler yapılıyor, alım ve satımı yasaklanan ürünler gümrüklere bildiriliyor.
    
    
    

Bu haberi 149 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir