İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Saidlo: "İki ülke arasındaki 16 milyar dolara…

  • Yazı boyutu
İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Saidlo:
  "İki ülke arasındaki 16 milyar dolara…

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Saidlo: "İki ülke arasındaki 16 milyar dolara ulaşan geçen seneki ticaret hacminin 2012 yılının ilk aylarından itibaren 23 milyar doları geride bırakacaktır" -"Biz ekonomik kapasitelerimizi kullanarak, 35 milyar dolarlık hedefi 2015 yılına bırakmayacağız. Belki birkaç yıl ondan önce bu hedefe çoktan ulaşmış olacağız" -Kalkınma Bakanı Yılmaz: "İran heyeti ile konuşacağımız önemli konular arasında İran ile Türkiye arasındaki tercihli ticaret anlaşmasının sonuçlandırılması olacak. Bu anlaşmayı yaparsak ikinci hedefimiz serbest ticarete geçiş olacak"

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Saidlo, iki ülke arasındaki 16 milyar dolara ulaşan geçen seneki ticaret hacminin 2012 yılının ilk aylarından itibaren 23 milyar doları geride bırakacağını bildirerek, "Biz ekonomik kapasitelerimizi kullanarak, 35 milyar dolarlık hedefi 2015 yılına bırakmayacağız" dedi.
     Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Saidlo ve beraberindeki heyetle bakanlık toplantı salonunda görüştü.
     Görüşme öncesinde bir konuşma yapan Saidlo, İran ve Türkiye'nin halklarının tarihten gelen bağlılıkla birbirinin yanında yaşadığını, tarihi, kültürel ve İslami değerlerin ortak noktalar olduğunu ifade ederek, ticari ilişkilerin pekişmesinin de bu tarihten gelen birliğin daha da güçlenmesini sağlayacağını söyledi.
     İki ülke arasında çeşitli alanlarda işbirliği için büyük kapasitelerin mevcut olduğuna dikkati çeken Saidlo, iki milletin arasındaki ilişkileri derinleştirmek için geleceğe dönük düşüncelerin önemli olduğunu, Türkiye'de düzenlenen "Kültür Hafta"sında İran'ın ve İran halkının kapasitelerinin sergilendiğini kaydetti.
     Türkiye-İran arasındaki ilişkilerin artmasını sağlayan bir diğer kapasitenin ise gençlik gücü, tecrübeli idareciler ve siyasi irade olduğunu anlatan Saidlo, şöyle konuştu:
     "İki ülkenin büyük milletleri bu kapasiteleri kendilerinin yararı için değerlendirmek istemiyorlar. Kesinlikle bu kapasiteleri kullanarak, çok yönlü ilişkilerde bölge ve dünya halkının yararı için dünyada barış ve istikrarın uygulanmasını istiyorlar. Örnek vermek gerekiyorsa, son birkaç ayda iki tarafın yetkililerinin odaklanmasıyla ekonomik ve ticaret hacmi birkaç kat artmış bulunuyor. İki ülke arasındaki 16 milyar dolara ulaşan geçen seneki ticaret hacminin 2012 yılının ilk aylarından itibaren 23 milyar doları geride bırakacaktır. Biz ekonomik kapasitelerimizi kullanarak, 35 milyar dolarlık hedefi 2015 yılına bırakmayacağız. Belki birkaç yıl ondan önce bu hedefe çoktan ulaşmış olacağız."
    
     -"35 milyar dolarlık hedefe kısa sürede ulaşacağız"-
    
     Bakan Yılmaz da İran ile imzalanan anlaşma gereği iddialı hedeflerin ortaya konduğunu belirterek, "35 milyar dolarlık dış ticaret hacmine ulaşmayı öngörüyoruz" dedi.
     Geçen sene İran ile 16 milyar doları aşan ticaret hacminin olduğunu ifade eden Yılmaz, geçmiş dönemlerden geçen seneye kadar olan eğilime bakıldığında ticaretin hızla arttığının görüldüğünü, 35 milyar dolarlık hedefe de en kısa sürede ulaşılacağını söyledi.
     İran ile Türkiye'nin toplam nüfusunun 150 milyon, ekonomik büyüklüklerin toplamının 1,3 trilyon dolar, Satınalma Gücü Paritesine göre milli gelirlerin toplamının 2 trilyon doların üzerinde olduğunu anlatan Yılmaz, büyük ekonomilerin harekete geçirilip ticaret hacminin arttırılması gerektiğini bildirdi.
     İran heyeti ile iki günlük süreç içinde yapılacak görüşmeler sonucu bankacılık ve finans, enerji, ulaştırmadaki sıkıntılar, gümrük kapıları gibi konuların görüşüleceğini belirten Yılmaz, şöyle konuştu:
     "İran heyeti ile konuşacağımız önemli konular arasında İran ile Türkiye arasındaki tercihli ticaret anlaşmasının sonuçlandırılması olacak. Bu anlaşmayı yaparsak ikinci hedefimiz serbest ticarete geçiş olacak."
     Yılmaz, belirlenecek bir tarihte de kendisinin İran'ı ziyaret edeceğini söyledi.
     Konuşmaların ardından toplantı basına kapalı devam etti.
    
    
    

Bu haberi 130 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir