İran iş heyeti İzmir'de -Kirmanşah Valisi Seyyid Davud Haşimi ve beraberindeki heyet EBSO'yu…

  • Yazı boyutu
İran iş heyeti İzmir'de
  -Kirmanşah Valisi Seyyid Davud Haşimi 
  ve beraberindeki heyet EBSO'yu…

İran iş heyeti İzmir'de -Kirmanşah Valisi Seyyid Davud Haşimi ve beraberindeki heyet EBSO'yu ziyaret etti -EBSO Başkanı Yorgancılar: "İran ile ticarette sıkıntı yaşıyoruz. Türkiye, İran'dan gelen ürünlerin çoğuna sıfır gümrük uygularken, İran Türk mallarına yüzde 15-60 arasında gümrük uyguluyor"

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İran ile ticarette Türk işadamlarının yüksek gümrük ve para transferi konularında sıkıntı yaşadığını söyledi.
     İran İslam Cumhuriyeti Kirmanşah Valisi Seyyid Davud Haşimi ve beraberindeki 10 kişilik iş heyeti, EBSO'yu ziyaret etti.
     EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, ziyarette yaptığı konuşmada, Türkiye, İran'dan gelen bir çok ürüne sıfır veya düşük oranlı gümrük vergisi uygularken, İran'ın Türkiye'den giden mallara yüzde 15 ile 60 oranında gümrük uyguladığını belirtti.
     Türkiye ile İran'ın ekonomik ilişkilerinde bazı sıkıntıların bulunduğunu kaydeden Yorgancılar, İran'ın gümrük vergilerini makul seviyeye çekmesi durumunda, iki ülke arasındaki ticaretin daha da artacağını belirtti. Türk işadamlarının İran ile ticarette sıkıntı yaşadığını ifade eden Yorgancılar, "Türkiye, İran'dan gelen ürünlerin çoğuna sıfır gümrük vergisi uygularken, İran Türk mallarına yüzde 15-60 arasında gümrük uyguluyor" dedi.
     İran'dan para transferinde sıkıntı yaşadıklarını anlatan Yorgancılar, "Türkiye, İran'dan ithal ettiği doğalgaz ve petrolün parasını Halk Bank'ta bir hesaba yatırsın. İhraç ettiğimiz ürünlerin bedeli bu hesaptaki paradan mahsup edelim. İki ülke arasındaki ticari sorunları iki ülkenin yetkilileri çözer" diye konuştu.
     İzmir'in sanayi potansiyeli hakkında İran heyetine sunum yapan Yorgancılar, İzmir'de 110 İran ortaklı firmanın bulunduğunu kaydetti.
     Kirmanşah Valisi Seyyid Davud Haşimi de, iki ülke arasındaki ticarette yaşanan sıkıntıları not ettiğini, bunları ülkesinde en üst düzeyde dile getireceğini ve çözümü için çalışacağını belirtti. İzmirli yatırımcıları Kirmanşah'a davet eden Haşimi, şehirlerinin petrokimya, demir çelik, maden, turizm, üretim ve ticarette önemli potansiyeli barındırdığını söyledi.
     Haşimi, şunları söyledi:
     "Bizden size, sizden de bize yatırımcı gelmesini istiyoruz. Kirmanşah'ta bizim Tüpraş gibi bir tesisimiz var. Buna ortak yatırımcı arıyoruz. Plastik, petrokimya, küçük ve büyükbaş hayvan sektörlerinde ortak yatırım yapabiliriz."
     Kirmanşah Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kamran Kaşhefi de yaklaşık 30 yıldır ambargo altında yaşadıklarını, bunun olumsuz bazı sonuçlarının bulunduğunu dile getirerek, "Bu ambargonun en kısa zamanda kalkacağına inanıyorum. Ambargonun kalkmasıyla ticarette yaşanan sıkıntılar da kalmayacak" diye konuştu.
     Kaşhefi, 2 günlük İzmir ziyaretlerin çok verimli geçtiğini, ziyaretin iki ülke arasında ortak yatırım ve ticarete dönüşeceğine inandığını dile getirdi.
    
    
    

Bu haberi 204 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir