İran heyeti YHT'yi inceledi -İran Ulaştırma ve Şehircilik Bakanı Nikzad: -"Türkiye'den 120 bin…

  • Yazı boyutu
İran heyeti YHT'yi inceledi
  -İran Ulaştırma ve Şehircilik Bakanı Nikzad:
  -"Türkiye'den 120 bin…

İran heyeti YHT'yi inceledi -İran Ulaştırma ve Şehircilik Bakanı Nikzad: -"Türkiye'den 120 bin ton ray alımı konusunu Bakan Yıldırım'la sonuçlandırdık"

İran İslam Cumhuriyeti Ulaştırma ve Şehircilik Bakanı Ali Nikzad, İran'ın Türkiye'den 120 bin ton ray alımı konusunu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'la sonuçlandırdıklarını bildirdi.
     İran Ulaştırma ve Şehircilik Bakanı Ali Nikzad ve beraberindeki heyet, incelemelerde bulunmak için Yüksek Hızlı Trenle (YHT) seyahat etti. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürü Süleyman Karaman'la birlikte YHT ile Polatlı'ya gidip dönen Nikzad, trende yaptığı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine İran Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı Muhammed Rıza Rahimi ile Türkiye'ye geldiklerini ifade etti.
     Ulaştırma konusunda daha önce Bakan Yıldırım'ı ziyaret kararı aldıklarını belirten Nikzad, ziyaret öncesi kara, hava, demiryolları ve deniz ulaşımı konusunda görevli yardımcılarını Türkiye'ye gönderdiğini, dün akşam da ilgili Türk bürokratlarla görüşmelerin yapıldığını anlattı.
     Nikzad, kara ulaştırmada önemli kararlar aldıklarını, bu konuda yaşanan sorunların çözümü için gayret göstereceklerini ifade etti.
     Ulaştırma sektöründe demiryollarının ayrı bir önemi olduğunu vurgulayan Nikzad, İran'da 11 bin kilometre mevcut demiryolu ağı bulunduğunu, 11 bin kilometre demiryolu yapımı için de karar alındığını belirtti. Nikzad, İran'ın Türkiye'den 120 bin ton ray alımı konusunu, Bakan Yıldırım'la sonuçlandırdıklarını kaydetti.
     İran'da bin kilometrelik yüksek hızlı tren hattı yapmayı planladıklarını ifade eden Nikzad, bu hatta çalışacak trenin hızının saatte 350 kilometrenin üzerinde olacağını söyledi. Nikzad, İran'da 7-8 milyon yolcunun Tahran-Meşhed arasında seyahat ettiğini belirterek, yüksek hızlı tren hattını Tahran-Meşhed arasına yapmayı planladıklarını ifade etti.
     Bugüne kadar birçok ülkenin hızlı tren projelerini yakından takip ettiklerini vurgulayan konuk bakan, Türkiye'deki hızlı tren projesini gerçekleştiren Süleyman Karaman ve ekibini tebrik etti. Nikzad, Eskişehir-İstanbul hattının yapımının tamamlanmasıyla Ankara-İstanbul arasında da YHT'nin hizmete gireceğini, bunun büyük bir adım olacağını vurguladı.
     Nikzad, YHT'yi inceleme fırsatı sunduğu için TCDD Genel Müdürü Karaman'a teşekkür etti.
    
    
    

Bu haberi 149 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir