İran'a yapılan altın ihracatı -TÜİK: "Yapılan ihracat ve ithalatın hangi nedenle yapıldığını…

  • Yazı boyutu
İran'a yapılan altın ihracatı
  -TÜİK: "Yapılan ihracat ve ithalatın hangi nedenle yapıldığını…

İran'a yapılan altın ihracatı -TÜİK: "Yapılan ihracat ve ithalatın hangi nedenle yapıldığını sorgulamak TÜİK'in görevleri arasında yer almamaktadır" -"Altın ithalatının yüksek olduğu dönemlerde konu gündeme getirilmezken, ihracatın yüksek olduğu dönemlerde tartışmaya açılması bu tür değerlendirmelerin objektif olmadığını göstermektedir"

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), (İran'a yönelik altın ihracatı) yapılan ihracat ve ithalatın hangi nedenle yapıldığını sorgulamanın Kurumun görevleri arasında yer almadığını bildirdi.
     TÜİK'ten yapılan yazılı açıklamada, bazı basın yayın organlarında İran'a yapılan altın ihracatının, ihracat rakamları içerisinde yer alıp almayacağına ilişkin çıkan değerlendirmeler üzerine açıklama yaparak konuya açıklık getirdikleri hatırlatıldı.
     Yapılan açıklamaya ve Kurumun internet sayfasında ayrıntılı olarak yer verilen dış ticaret verilerine rağmen, altın ihracatının dış ticaret istatistiklerine ilk defa dahil ediliyormuş gibi tartışma konusu yapılarak, TÜİK verilerini şaibeli göstermeyi amaçlayan yazılar ve yorumların basında yer almaya devam ettiğine işaret edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
     "Altın ithalatının yüksek olduğu dönemlerde konu gündeme getirilmezken, ihracatın yüksek olduğu dönemlerde tartışmaya açılması bu tür değerlendirmelerin objektif olmadığını göstermektedir. Yapılan ihracat ve ithalatın hangi nedenle yapıldığını sorgulamak TÜİK'in görevleri arasında yer almamaktadır. İstatistiki üretim sürecinde temel prensip, yayınlanan verinin uluslararası norm ve standartlara uygunluğudur. Altın dış ticareti konusunda da aynı prensip uygulanmaktadır.
     Kurumumuz tarafından üretilen veriler konusunda kamuoyunda yanlış tartışmalara ve bilgi kirliliğine yol açan bu tür değerlendirmelerin, ülkemizin ekonomik ve sosyal gelişimine herhangi bir katkı sağlamayacağı açıktır.
     TÜİK, uluslararası kavram ve yöntemleri kullanarak ürettiği verileri şeffaf ve zamanlı olarak kamuoyu ile paylaşmaya devam edecektir."
    
    
    

Bu haberi 167 kişi okudu

Ziyaretçi yorumları

Lütfen bekleyiniz...
Toplam 1000 karakter

Diğer Haberler

e-Sirket.com, Nette İnternet Teknolojileri Bilişim Sistemleri San. Tic. Ltd. Şti.’nin Tescilli Markasıdır. © 2006 e-Sirket.com Tüm Hakları Saklıdır.
Sitemizde yer alan yazı, resim ve haberler izinsiz ve kaynak gösterilmeden kullanılamaz.
e-Sirket.com bir nette interactive projesidir Hata bildir